Adnan Adıvar Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Ekim.1882

Ölüm tarihi
Adnan Adıvar kaç yaşında öldü: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Siyasetçi, Tarihçi, Yazar, Akademisyen, Doktor
Adnan Adıvar doğum yeri: Gelibolu, Çanakkale
Ölüm yeri: İstanbul

Adnan Adıvar Kimdir?

Adnan Adıvar, yazar Halide Edip Adıvar’ın eşi olarak bilinmesinin yanı sıra Cumhuriyet döneminin ilk bilim tarihçisi olup, hemen meclisimizin ilk sağlık bakanı görevini yerine getirmiştir.

Adnan Adıvar, 6 Ekim 1882’de Çanakkale, Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Ünlü bilim tarihçisi ve politikacı, tam adı Abdülhak Adnan Adıvar olan babası Gelibolu Sancağı Nâibliği yaptığı sırada doğmuştur. Babası, İstanbul’a Bâb-ı Meşihat Müsteşarı olunca Adnan Adıvar da onunla geldi ve ilk yıllarını İstanbul’da geçirdi. Adnan, Gençliğini Göztepe’de geçirdi ve ailesinden Türkçe, Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. Babasının genç yaşta vefatını müteakiben ailesi mali sebeplerden ötürü Koca Mustafa Paşa semtine taşınmak zorunda kaldı. Bu taşınmanın ardından eğitimine Sofular’da bir mahalle okulunda devam etti. Eğitim yolculuğu sırasında bir dönem Medrese-i Edebiyye’de okuyan Adıvar, daha sonra iyi bir eğitim alabilmek için yabancı dil eğitimi veren bir okula geçiş yaparak lise eğitimini Dersaadet Mektebi İdâdîsi’nde tamamladı.

1889 yılında Mekteb-i Tıbbiye’ye (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi) kaydolan Adnan Adıvar, daha iyi bir tıp eğitimi almak ve daha özgürlükçü bir ortamda bulunmak için 1902 yılında Almanya’ya gitti.

1905 yılında Mekteb-i Tıbbiye’yi bitiren Adnan Adıvar, yeniden yurt dışına gidip bir süre Paris ve Zürih’de kaldıktan sonra Friedrich Krauss’un yanında Berlin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etti.

1910 yılında İstanbul’a dönen Adnan Adıvar, darülfünun Tıp Fakültesi’nde “Dahiliye Kliniği Muallim Muavinliği” kadrosunu ve Tıbbiye Mektebi İç Hastalıkları Kliniği şefliğini kabul etti. I. Dünya Savaşı sırasında Adnan Adıvar, Sıhhiye Umum Müdürü olarak ve bazı zamanlar Genel Karargâh Sağlık Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptı.

Adnan Adıvar, 1. Büyük Millet Meclisi’ne katılan ve Türkiye’deki ilk bilim tarihçisi olan kişidir. Meclis’in ilk başkanlarından biri olmuştur.

1917 yılında Lübnan’da eğitimci olarak görev yapan Halide Edip Adıvar ile evlendi.

Tesla’nın yaşamı ve özellikle dönmeyen manyetik sahası teoreminden verimli bir elektrik motoru yapma hakkındaki ömür boyu süren çabaları hakkında düşünceleri, bu olağanüstü bilim insanının akademik ve profesyonel yaşamını aydınlatmaktadır. Bu sadece Tesla’nın yaşamı, araştırmaları ve buluşları hakkında genel bir bakış sağlamakla kalmaz, aynı zamanda otuz yılı aşkın bir süre boyunca yoğun bir şekilde Nikola Tesla üzerinde çalışan bir fizikçinin bakış açısını da sunar. Amazon’a göre kitap “Tesla hakkında yazılmış kitaplardan en iyi üçüncüsü”.

30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’nden sonra Adnan Adıvar, milliyetçi bir düşünce olan Milliyetçi Türk Partisi’nin kurucularından biri oldu ve İstanbul’da ilk gizli direniş örgütü olan Karakol Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı.

1924 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılan Adnan Adıvar, bir süre sonra Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’na katıldı. Bu partinin 1925 tarihinde kapatılması üzerine bağımsız bir milletvekili olarak görev yapmaya devam etti. 1926’da milletvekilliğinden istifa ederek eşi Halide Edip Adıvar’ın sağlık tedavisi için önce Avusturya’ya, ardından Çekoslavakya’ya ve oradan da İngiltere’ye gitti. Yaklaşık 14 yıl boyunca orada yaşadı ve hayatının büyük bir bölümünü orada geçirdi.

1926 yılında Adnan Adıvar, Atatürk’e yönelik bir suikast girişiminin sorumluları arasında yer almakla suçlandı ancak Dâhiliye Vekili Refet Bey’in (İbrahim Refet Bele) İstanbul’dan ayrıldığı dönemlerde sahip olduğu vekillik görevini idari olarak yürütme görevini üstlendi.
Bu dönemde Çocuk Esirgeme Kurumu’nun kurucuları arasında yer aldı. Türk Kurtuluş Savaşı’nın zaferiyle sonuçlanmasının ardından TBMM İstanbul Temsilcisi olarak atandı.

Adnan Adıvar, aynı zamanda daha önce Londra’da ders vermiş ve British Museum’da araştırma yapmış bir bilim tarihçisidir.

Adnan Adıvar haberleri

Adnan Adıvar, Adnan Adıvar biyografisi, Adnan Adıvar hayatı, Adnan Adıvar özgeçmişi, Adnan Adıvar hakkında, Adnan Adıvar doğum yeri
Adnan Adıvar fotoğraf, Adnan Adıvar video, Adnan Adıvar resim, Adnan Adıvar kimdir?, Adnan Adıvar kaç yaşında?, Adnan Adıvar nereli,
Adnan Adıvar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!