Adnan Çakmakçıoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Mayıs.1922

Ölüm tarihi
Adnan Çakmakçıoğlu kaç yaşında öldü: 76
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Şair, Yazar
Adnan Çakmakçıoğlu doğum yeri: Pazar İlçesi, Rize
Ölüm yeri: İstanbul

Adnan Çakmakçıoğlu Kimdir?

Adnan Çakmakçıoğlu, 27 Mayıs 1922’de Rize’nin Pazar İlçesi’nde dünyaya geldi. Ortaokul eğitimini İstanbul Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Matematik-Astronomi Bölümü’nü 1945 yılında bitirdi. Adnan Ardağı takma adıyla piyasaya çıktığı şiir dünyasında, “Bir Barış Bırakın Biz Çocuklara” gibi önemli eserler yazdı.

Adnan Çakmakçıoğlu, meslek hayatında Antalya, Kars ve Sivas lisesi gibi farklı liselerde matematik öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. Aynı zamanda Balıkesir Milli Eğitim ve Necatibey Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü gibi görevler aldı ve Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yaptı.

1954 yılında ABD’de Amme İdaresi konulu kurslara katıldı ve 1964’te Millî Eğitim Bakanlığı Basılı Eğitim Malzemeleri Hazırlama Merkezi Müdürlüğü ve Başeditör görevleriyle kariyerine devam etti. 1974 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretim üyesiyken emekli oldu.

Ödülleri arasında 1974 yılında Hürriyet gazetesinin “Kıbrıs Destanı” yarışmasında kazandığı birincilik ve 1979 Dünya Çocuk Yılı’nda TRT Çocuk Şarkıları Sözü Yarışması’nda “Bir Dünya Bırakın” adlı şiiri ile kazandığı birincilik yer alıyor. Çocuklar ve gençler için pek çok hikaye ve roman yazdı. Çalışmalarında öncelikli olarak şiir, roman, matematik kitapları ve radyofonik çocuk oyunlarına yer verdi.

Bunların yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün 2. kurultayında çocuklar için oluşturduğu nutku kitaplaştırdı.

Adnan Çakmakçıoğlu, 2 Şubat 1998 yılında İstanbul’da 76 yaşında vefat etti.

Kendi çizimleriyle süslediği çocuk kitapları yazdı. İçerisinde şiir, öykü ve romanların yer aldığı birçok derlemeye imza attı. Matematik alanında ders kitapları, şiirler ve çocuklar için radyofonik oyunlar kariyerinin önemli aşamalarındandı.

Çiçek Bahçesi Dizisi, okuma yazmayı bilen birinci sınıflar için ideal olan el yazısı dizisidir.

Adnan Çakmakçıoğlu haberleri

Adnan Çakmakçıoğlu, Adnan Çakmakçıoğlu biyografisi, Adnan Çakmakçıoğlu hayatı, Adnan Çakmakçıoğlu özgeçmişi, Adnan Çakmakçıoğlu hakkında, Adnan Çakmakçıoğlu doğum yeri
Adnan Çakmakçıoğlu fotoğraf, Adnan Çakmakçıoğlu video, Adnan Çakmakçıoğlu resim, Adnan Çakmakçıoğlu kimdir?, Adnan Çakmakçıoğlu kaç yaşında?, Adnan Çakmakçıoğlu nereli,
Adnan Çakmakçıoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!