Ahmet Emin Yalman Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Mayıs.1888

Ölüm tarihi
Ahmet Emin Yalman kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Gazeteci, Yazar
Ahmet Emin Yalman doğum yeri: Selanik, Yunanistan
Ölüm yeri: İstanbul

Ahmet Emin Yalman Kimdir?

22 Kasım 1952’de bir suikast girişiminde Malatya’da Hüseyin Üzmez tarafından silahlı saldırıya uğrayan Ahmet Emin Yalman ağır yaralandı.

1888’de Selanik’te dünyaya gelen Yalman’ın babası, Atatürk’ün Selanik Askeri Rüştiyesi’ndeki tarih ve edebiyat öğretmeni Osman Tevfik Bey’di. Rıfat Yalman adında bir erkek kardeşi vardı. İlk öğrenimini Fevziye Sıbyan Okulunda tamamlamış, 1897’de Selanik Askeri Rüştiyesi’ne kayıt yaptırmış ancak 1899’da okuldan ayrılarak Selanik Alman Okulu’na geçmiştir. Yalman ve ailesi daha sonra İstanbul’a yerleşmiş, 1903’ten itibaren İstanbul Alman Okulu’nda okumaya devam etmiş ve 1907’de mezun olmuştur.

Yalman, 1907’de mezun olduktan sonra Sabah gazetesinde İngilizce çevirmen olarak gazetecilik kariyerine adım attı. Aynı yıl hükümet binası olan Bab-ı Ali’nin çeviri departmanı müdürlüğüne getirildi.

1908’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu ve 1910 yılında buradan mezun oldu. Meşrutiyetin ilk dönemlerinde kurulan Yeni Gazete’ye yazılarıyla katkıda bulundu. Yeni Gazete, zamanında Başbakan Mehmet Kamil Paşa’nın yayın organı olarak tanınmış bu gazete İngiliz ve Avusturya çıkarlarına uyan yazılar içeriyordu. Yalman, gazeteye çevirmen olarak dahil olmuş ancak bir yıl içinde her gün baş yazıları ve haftada birkaç kez Yeni Gazete’nin imzalı ikinci makalelerini yazmaya başlamıştır.

Vienna’da çıkan Neue Freie Presse gazetesinin yazılarına destek veren Yalman, haftalık Serveti Satün dergisine çeviri yaptı. Aynı zamanda Bab-ı Ali’deki çeviri departmanında görevine devam etmiş ve Berlin’deki Vossische Zeitung’a yazılar göndermiştir. İttihat ve Terakki Kadıköy Kulübü’ne üye oldu.

1911’de Amerika’ya gitmeye hak kazanan ilk Türk öğrenci grubuna katılmış ve Şubat 1911’de New York’taki Columbia Üniversitesinde sosyoloji üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yüksek lisansını Türk basınının tarihi, gelişimi ve durumu üzerine bir tezle 1912 yılında tamamlamıştır.

Ahmet Emin Yalman, 1912’de Columbia Üniversitesi’nin Pulitzer Gazetecilik Okulu’nda ilk doktora öğrencilerinden biri oldu. 1914 yılında, The Development of Modern Turkey as Measured by Its Press (Modern Türkiye’nin Basın Tarafından Ölçülmesi) adlı tezi bitirdi ve sosyoloji ve tarih üzerine doktora derecesi aldı. Doktora tezi daha sonra Columbia Üniversitesi’nin Yayınları arasında kitap olarak yayınlandı.

Öğrenci olarak ABD’de bulunduğu sırada, Almanca haftalık gazete Staatszaitung’da Türkiye hakkında yazılar yazdı. Aynı zamanda Alman Basın Kulübü ve diğer Alman topluluklara üye oldu. İstanbul’a her hafta Yeni Gazete ve İkdam gazetesine ‘Amerika Mektupları’ başlığı altında yazılar gönderdi.

Balkan Savaşları’nın başlamasıyla birlikte, 8 Ekim 1912’de ABD’deki birçok gazete Yalman’a yazıları için alan sağladı. 1914 Ağustos ayında, Amerika’dan New York Evening Post gazetesinin Türkiye muhabiri olarak ayrıldı.

İstanbul’a döndüğünde İstanbul Üniversitesi’nde felsefe tarihi asistanı olarak görevlendirildi. Aynı zamanda Ziya Gökalp’in sosyoloji asistanlığı ve Mülkiye Okulu’nda Hasan Saka’nın istatistik asistanlığını yaptı. Ayrıca Tanin gazetesinin yazı işleri müdürlüğünde de görev aldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman hükümetinin bir Türk savaş muhabirinin Alman cephesine gönderilmesinde ısrar edilmesi sonucu, Enver Paşa’nın kararıyla 1915 baharında Almanya’ya savaş muhabiri olarak gitti ve bütün batı ve doğu cephelerini dolaştı ve savaşın tüm aşamalarını gözlemledi. Bu görevi 5 ay sürdü.

1915 sonbaharında Ahmet Emin Yalman İstanbul’a döndü ve İstanbul Üniversitesi’nin istatistik bölümüne ve Mülkiye’de istatistik profesörlüğüne geçti. 1916 yazında bir kez daha savaş muhabiri olarak Alman ve Avusturyalı güçlere yardım etmek üzere Galiçya’ya gönderilen Türk kolordusuna katıldı. Galiçya’dan döndüğünde Sabah gazetesinin yayın yönetmenliği teklifini kabul etti.

1916-1920 eğitim öğretim dönemlerinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu. Mümtaz Mehmet Asım ile birlikte Vakit gazetesinin hisselerini alan Yalman, gazetenin 22 Ekim 1917’de ilk sayısını çıkardı. Vakit Gazetesi, İttihat ve Terakki idaresi ile mücadele eden özgün bir gazete oldu. Aynı zamanda, Almanya’nın Volkssische Zeitung gazetesinde de yazıları çıktı.

30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra ABD ile iş birliği yapılması fikrini Yalman çoğu kişi tarafından sertçe eleştiri ve itirazlarla karşılandı. 1919 Mart ayında tevkif edildi ve 17 Nisan 1919’da üç ay süreyle Kütahya’ya sürgüne gönderildi. Prens Sabahattin ve dönemin veliahdı II. Abdülmecid Efendi ve İkinci Veliaht Selim Efendi ile sıkı dostluklar kurdu.

26 Mart 1920’de 1,5 yıl süreliğine Malta’ya sürgüne gönderildi. Ancak 2021 yılında İstanbul’a döndükten yayın hayatına devam eden basına mensup olarak Milli Mücadele hakkında halka bilgi vermek amacıyla hızla Ankara’ya geçti. Ancak TBMM hükümeti tarafından teklif edilen Matbuat Dairesi Başkanlığı görevini reddetti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 9 Eylül 1923 tarihinde kuruluşuna karşı çıkan Yalman, Yaşam gazetesinde eleştirilerini dile getirdi.

1923 yılında milletvekili seçimlerine İstanbul milletvekili adayı olarak katılmasına kararlaştırılan Yalman, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Falih Rıfkı Atay’ın bu durumdan rahatsız olacağı düşünülerek İstanbul İl Meclisine girmesi kararlaştırıldı. Hüseyin Rauf Orbay ve Doktor Adnan Adıvar’ın Terakkiperver Cumhuriyet Partisi görüşlerine katılmak için gelen teklifi reddeden Yalman, yazıları ve Yaşam gazetesiyle partiyi destekledi.

1925’te Şeyh Said İsyanı sonrasında kurulan ve İsmet İnönü’nün liderlik ettiği yeni hükümet Takrir-i Sükun kanununu çıkardı. Bu kanunla birçok gazete kapatıldı ve Mustakil gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetesinin kapatılması sonucu Ahmet Emin Yalman ve Ahmet Şükrü Esmer’in gözaltına alındığı bir dönem yaşandı. Ancak bu dönem sonunda Ahmet Emin Yalman beraat etti.

Yalman, gazetesinin kapatılması sonrasında daha fazla işle ilgilenmeye başladı. Carnegie Barış Vakfı tarafından yayınlanacak bir dizi kitabın Türkiye hakkındaki kısmını yazdı. ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Julien E. Guillespie aracılığıyla Goodyear lastikleri, Dodge otomobilleri, Caterpillar traktörleri, Sullivan kompresörleri, Harnischfeger ekskavatörlerinin temsilciliğini alarak ticarete girdi.

Ahmet Emin Yalman haberleri

Ahmet Emin Yalman, Ahmet Emin Yalman biyografisi, Ahmet Emin Yalman hayatı, Ahmet Emin Yalman özgeçmişi, Ahmet Emin Yalman hakkında, Ahmet Emin Yalman doğum yeri
Ahmet Emin Yalman fotoğraf, Ahmet Emin Yalman video, Ahmet Emin Yalman resim, Ahmet Emin Yalman kimdir?, Ahmet Emin Yalman kaç yaşında?, Ahmet Emin Yalman nereli,
Ahmet Emin Yalman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!