Ahmet Faik Şener Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1925

Ölüm tarihi
Ahmet Faik Şener kaç yaşında öldü: 97
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Ahmet Faik Şener doğum yeri: Gemlik, Bursa
Ölüm yeri: İstanbul

Ahmet Faik Şener Kimdir?

Ağız armonikasının Türkiye’deki üstadı olarak kabul edilen Balarısı Ahmet, yani Ahmet Faik Şener, Türkiye müzik sahnesinde bir dizi ilk ile unutulmaz bir iz bıraktı.

1925 yılında Bursa Gemlik’te hakim bir baba tarafından dünyaya gelen Ahmet Faik Şener’in müzikle ilk buluşması ilkokul yıllarında oldu. Bir arkadaşının armonika çalmasını görünce armonika sahibi olmak için heveslendi ve kendine bir armonika satın aldı. Çaldığı ilk şarkı ise ‘İpek Siyah Mantolu’ oldu. Hukuk fakültesi eğitimini üçüncü sınıfta terk eden Ahmet Faik Şener, özellikle ilkokul yıllarından itibaren armonika konusundaki ustalığı ile tanındı.

Balarısı Ahmet, 1940’lı yılların ortalarında üniversite okurken Türkiye’nin ilk müzik topluluklarından birini kurdu. Flütte Şefik Uyguner ve piyanoda Şerif Yüzbaşıoğlu ile oluşturduğu “Balarıları” adındaki topluluğu sayesinde bir yandan şarkıları yorumluyor, diğer yandan da akordeon ve ritm aletleri çalıyordu.

Üniversite yıllarında gazinolarda sahne hayatına adım atan Balarısı Ahmet, uzun süreli santur eşliğinde Türk müziği parçalarını yorumladı. Sahne kariyeri, 1950’li yıllarda Engin Bozok ile müzikal fanteziler oluşturarak devam etti. 1960’lı yılların sonuna kadar da Ahmet Özdemir ile çalıştı.

Armonikası ile bir dizi eser yorumlayan Balarısı Ahmet, klasik müzikten halk müziğine çok çeşitli tarzları kapsamıştı. Erol Sayan ile Türk müziği yorumlarına katkıda bulunurken, Malcolm Arnold ve Alessandro Marcello’nun ağız armonikası için yazılmış konçertolarını da repertuarına ekledi.

Sahne hayatına 1970 yılında son veren Ahmet Faik Şener, bu süreçten sonra solfej ve armoni dersleri alarak, farklı bestecilerin eserlerini düzenlemeye ve seslendirmeye başladı. Müzik kariyerinde bir dönüm noktası olan 17 Nisan 1974’te İstanbul Radyosu stüdyolarında tek başına konser verdi.

1980’li yıllarda Türkiye’nin önde gelen orkestralarıyla konserler verdi ve 1984’te Onikinci İstanbul Festivali’nde Arın Karamürsel ile birlikte bir resital verdi. Bu dönemde Erol Sayan ile birlikte klasik Türk müziğini çoksesli bir şekilde yorumladı.

Ahmet Faik Şener, 97 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. 2018 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Ahmet Faik Şener haberleri

Ahmet Faik Şener, Ahmet Faik Şener biyografisi, Ahmet Faik Şener hayatı, Ahmet Faik Şener özgeçmişi, Ahmet Faik Şener hakkında, Ahmet Faik Şener doğum yeri
Ahmet Faik Şener fotoğraf, Ahmet Faik Şener video, Ahmet Faik Şener resim, Ahmet Faik Şener kimdir?, Ahmet Faik Şener kaç yaşında?, Ahmet Faik Şener nereli,
Ahmet Faik Şener memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!