Ahmet Muhip Dranas Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1909

Ölüm tarihi
Ahmet Muhip Dranas kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Şair, Yazar
Ahmet Muhip Dranas doğum yeri: Sinop
Ölüm yeri: Ankara

Ahmet Muhip Dranas Kimdir?

1909’da Sinop’un Salı köyünde dünyaya gelen Ahmet Muhip Dranas, ilkokul eğitimini burada tamamladı. Babasının Ankara’da askeri fabrikada işe başlaması üzerine ailesiyle birlikte Ankara’ya taşındı ve Ankara Erkek Lisesi’nde Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi isimlerle birlikte eğitim aldı ve 1930 yılında mezun oldu.

1930-1935 yıllarında Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalışan Dranas, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine başladı. Ancak bu eğitimini tamamlayamadan 2 yıl sonra okulu bırakıp İstanbul’a yerleşti. Burada Güzel Sanatlar Akademisi’nde kitaplık müdürü olmaya kadar çeşitli görevlerde bulundu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne bir süre devam etti. Ancak bu fakülteden de mezun olamadan İstanbul Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi’de müdür yardımcısı oldu.

1938’de yeniden Ankara’ya dönen Dranas, 1942’ye kadar Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları’nın yöneticiliğini yaptı. Askerlik görevini 1939’da Ağrı bölgesinde yerine getirdi. 1946’da Ankara Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yayın müdürü oldu ve 1957’de aynı kurumda Yayın Müdürlüğü görevine atandı. Bu süre zarfında hiç durmadan Zafer gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya devam etti ve üst düzey bürokratik görevlerde bulundu.

Dranas’ın şiirleri, biçim ve dil bakımından özgün ve farklıydı. Kendinden önceki şairlerden farklı bir anlatım tarzı ile şiirlere taze bir ses ve ahenk kattı. Çağın sorunlarına karşı ilgisiz olan Dranas, duygularını ve güzel anıları şiirleriyle yansıttı. Şiirlerini okuyanlar, Dranas’ın insan hakkındaki karamsar görüşünü ve yaşama sevincini hissedebilirdi.

Dranas’ın en tanınmış şiirleri arasında “Fahriye Abla”, “Serenad”, ve “Olvido” bulunur. 21 Haziran 1980 tarihinde Ankara’da hayatını kaybeden Dranas, kendi isteği üzerine Sinop’un Salı köyünde gömüldü.

Dranas, 1941 yılında Münire Dıranas ile evlendi. Yavuz Turgul, Dranas’ın “Fahriye Abla” adlı şiirinden esinlenerek 1984 yılında bir film çekti. Filmde başrolü Müjde Ar oynadı.

Bunlara ek olarak Dranas’ın “Gölgeler”, “Atlıkarınca”, “Olvido” gibi oyunları ve “Şiirler”, “Kırık Saz”, “Fahriye Abla”, “Rüzgar” gibi şiir kitapları da bulunur.

Ahmet Muhip Dranas haberleri

Ahmet Muhip Dranas, Ahmet Muhip Dranas biyografisi, Ahmet Muhip Dranas hayatı, Ahmet Muhip Dranas özgeçmişi, Ahmet Muhip Dranas hakkında, Ahmet Muhip Dranas doğum yeri
Ahmet Muhip Dranas fotoğraf, Ahmet Muhip Dranas video, Ahmet Muhip Dranas resim, Ahmet Muhip Dranas kimdir?, Ahmet Muhip Dranas kaç yaşında?, Ahmet Muhip Dranas nereli,
Ahmet Muhip Dranas memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!