Ahmet Muvaffak Falay Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Ağustos.1930

Ölüm tarihi
Ahmet Muvaffak Falay kaç yaşında öldü: 92
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Ahmet Muvaffak Falay doğum yeri: Karşıyaka, İzmir
Ölüm yeri: İstanbul

Ahmet Muvaffak Falay Kimdir?

Bilinen adıyla Maffy, Ahmet Muvaffak Falay Türkiye’de nadir yetenekli caz trompetçilerinden biridir. 7 yıl boyunca Ankara Konservatuvarı’nda piyano ve trompet üzerine eğitim gördü.

29 Ağustos 1930 tarihinde İzmir, Karşıyaka’da doğan Falay, müzikle dolu bir ailede büyümüştür. Babası Ahmet Fuat Bey, Ziraat Müdürü olup aynı zamanda flüt ve cümbüş gibi enstrümanlar çalabilen bir müzikseverdi. Falay, eğitim hayatına babasının yanında Kuşadası’nda devam etmiştir.

Aile içinde Mafili olarak tanınan Falay, büyüdükçe bu ismi Maffy şeklinde değiştirmiştir. 12 yaşındayken Kuşadası bandosuna katılan Falay, 3 ay içinde hem nota okumayı hem de trompeti çaldı. Ankara Konservatuvarı’na başlamadan önce bu bandoda müzik kariyerine başlamıştır. Konservatuvar eğitimini tamamladıktan hemen sonra askerliğini yapmıştır.

1956 yılında Dizzy Gillespie’nin Ankara ziyaretinde, onu karşılamak için orada bulunan Süheyl Denizci, Erol Pekcan, Hayri Matkap ve Celalettin Bozkurt ile birlikte “Good Bait” adlı parçayı çaldılar. Bu performansın ardından Dizzy Gillespie, Falay’ı bir röportajında “Miles Davis’le bile boy ölçüşebilecek bir trompetçiyle karşılaştım” sözleriyle övdü.

Falay, Dizzy ile tanışmasının ardından Almanya’da Odley Gray ile bir araya geldi ve ardından Avrupa turnesine çıktı. Bu süre zarfında tanıştığı Oscar Pettiford ve Stan Getz ile de çalan Falay, bir süreliğine İsveç’te kaldı. 1960’ta Almanya, Köln’deki Kurt Edelhagen’in Radyo Orkestrası’na katılan Falay, daha sonrasında Kenny Clarke-Francy Boland Big Band grubu ve Alman Radyo Orkestrası’nda solist olarak çalışmıştır.

İsveç’te yerleştiği 1965 yılında kısa bir ilişki sonucu ilk oğlu Daniel dünyaya geldi. 1973’te flüt ve caz şarkıcısı Kerstin Robertsson ile tanıştı ve birlikte yaşamaya başladılar. 1974’te ikinci oğlu olan Emil dünyaya geldi.

Okay Temiz ile tanıştığı 1967 yılında İsveç’te Sevda isimli etnik caz grubunu kurmuştur. Ancak grubuyla bir albüm çıkarttıktan sonra kendi müziğine geri döndü.

1970’te Dizzy Gillespie Reunion Orchestra’na katılan Falay, Dizzy ile hem Ankara hem de Harlem’de çalmıştır. 1985 yılında, kendi caz grubunu kurdu ve çeşitli sanatçılarla beraber çalıştı.

1990 yılından beri, Stockholm’da Lilla Maria Restaurant’da her hafta sonu performans sergiliyor. 2005’te İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 12. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Ayrıca, Muvaffak Falay’ın bir heykeli 2011 yılında Kuşadası Festivali ve Altın Güvercin Müzik Yarışması çerçevesinde dikildi. Falay, vefat ettiğinde Kuşadası’nda defnedilme isteğinde bulunmuştur. 1965 yılından bu yana İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşamını sürdüren Muvaffak Falay, 22 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da 92 yaşında hayata veda etmiştir.

En önemli albümleri şunlardır:
1972 – Sevda
1986 – we six
1993 – Maffy Falay Sextet
1996 – Hank´s Tune

Ahmet Muvaffak Falay haberleri

Ahmet Muvaffak Falay, Ahmet Muvaffak Falay biyografisi, Ahmet Muvaffak Falay hayatı, Ahmet Muvaffak Falay özgeçmişi, Ahmet Muvaffak Falay hakkında, Ahmet Muvaffak Falay doğum yeri
Ahmet Muvaffak Falay fotoğraf, Ahmet Muvaffak Falay video, Ahmet Muvaffak Falay resim, Ahmet Muvaffak Falay kimdir?, Ahmet Muvaffak Falay kaç yaşında?, Ahmet Muvaffak Falay nereli,
Ahmet Muvaffak Falay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!