Ahmet Rasim Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1864

Ölüm tarihi
Ahmet Rasim kaç yaşında öldü: 68
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Gazeteci
Ahmet Rasim doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Ahmet Rasim Kimdir?

1864’te İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sarıgüzel mahallesinde dünyaya gelen Ahmet Rasim’in babası Kıbrıslı Bahaeddin Efendi olup, annesi Nevbahar Hanım’dır. Ancak, babası Ahmet Rasim doğmadan önce aileyi terk etmiştir. 1875’te eğitim hayatına Darüşşafaka’da başlayan Ahmet Rasim, 1883’te bu okulu birincilikle bitirir. Kendi başına Fransızca öğrenen Ahmet Rasim, eğitimini tamamladıktan sonra Posta ve Telgraf Nezareti’nde çalışmaya başlar. Ancak memurluk kariyerini sürdürmek yerine yazılıma yönelir ve ilk yazısı Ahmet Mithat Efendi’nin Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlanır. Ahmet Rasim, memurluk görevinden ayrıldıktan 15 ay sonra gazeteciliği ve yazılımcılığı tamamen benimser. Ceride-i Havadis’de bilim konulu makaleler ve çeviriler yayınlar. Bir süreliğine Mekteb-i Behrami ve Komonto Musevi okullarında öğretmenlik yapar ve Ahmet Mithat Efendi’nin teşvikiyle 1885’ten sonra gazeteciliğe tamamen adanır.

1908’de Hüseyin Rahmi Gürpınar’la birlikte “Boşboğaz ile Güllâbi” adlı bir mizah gazetesi çıkarılır. Ahmet Rasim, döneminin pek çok gazete ve dergisinde yazılarıyla katkıda bulunur. 1898’de Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Suriye ziyareti sırasında Malûmat gazetesi tarafından Suriye’ye, 1916’da ise Sabah gazetesi tarafından savaş muhabiri olarak Romanya cephesine gönderilir.

50 yıl süren yazı kariyeri boyunca çeşitli türlerde ve çok sayıda eser verir. Döneminin İstanbul yaşamını ve detaylarını anlatan fıkraları ile tanınır. Ahmed Rasim’in eserlerinde hayata karşı neşe ve yaşama sevinci hakimdir ve Servet-i Fünun ekolünden uzak durmuştur.

Liseler için yazdığı çeşitli konulardaki tarih, dil bilgisi, imlâ ve aritmetik gibi eserlerini kitaplaştırır. Lisede okutulmak üzere yazdığı dört ciltlik Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi, 1910-1912 yılları arasında ve 1966 yılında yeni alfabe ile Meydan gazetesinde tekrar yayınlanır.

Menâkıb-ı İslâm adlı kitabı dolayısıyla II. Abdülhamit’ten Mecidiye Nişanı alır.

En üretken yazarlardan biri olan Ahmet Rasim, müzik alanında da birçok esere imza atar ve pek çok şarkı sözü yazar. Kendi bestesi olan şarkılarının sözlerini de yazar ve 70’ten fazla şarkı sözü (güfte) yazar.

1927’de TBMM’nin üçüncü ve dördüncü dönemlerinde İstanbul milletvekili olarak görev alır ancak sağlık problemleri nedeniyle meclis toplantılarına fazla katılamaz.

1885 yılında evlendiği Sadberk Hanım 1902 yılında ölünce, Ahmet Rasim bir daha evlenmez ve tek başına yaşar. Dört erkek ve iki kız çocuk sahibi olur.

Gazeteci, tarihçi ve yazar Ahmet Rasim, 21 Eylül 1932’de Heybeliada’daki evinde 68 yaşında hayatını kaybeder.

Ahmet Rasim’in bazı eserleri arasında “Kiralık Konak”, “Nur Baba”, “Hüküm Gecesi”, “Sodom ve Gomore”, “Yaban”, “Ankara”, “Bir Sürgün”, “Panaroma”, “Hep O Şarkı”, “İlk Sevgi”, “Bir Sefilenin Evrak-ı Metrukesi”, “Güzel Eleni”, “Mesakk-ı Hayat”, “Leyâl-i Izdırap”, “Mehalik-i Hayat”, “Endişe-i Hayat”, “Meyl-i Dil”, “Tecârib-i Hayat”, “Afife”, “Mektep Arkadaşım”, “Tecrübesiz Aşk”, “Numune-i Hayal”, “Biçare Genç”,”Gam-ı Hicran”,”Sevda-yı Sermedî”,”Asker Oglu”,”Nâkâm”,”Ülfet”,”Belki Ben Aldanıyorum”,”İki Güzel Günahkâr”,”İki Günahsız Sevda”,”Bir Serencam”,”Rahmet”,”Milli Savaş Hikâyeleri” bulunmaktadır. Şiirler arasında “Erenlerin Bağından”, “Okun Ucundan” ve oyunlar arasında “Nirvana” öne çıkar. Ayrıca, anı türünde “Zoraki Diplomat”, “Anamın Kitabı”, “Vatan Yolunda”, “Politikada 45 Yıl”, “Gençlik ve Edebiyat Hatıraları” ve monografi olarak “Ahmet Haşim”, “Atatürk” gibi eserleri vardır. Ahmet Rasim aynı zamanda “İzmir’den Bursa’ya”, “Kadınlık ve Kadınlarımız”, “Seçme Yazılar”, “Ergenekon”, “Alp Dağları’ndan ve Miss Chalfrin’in Albümünden” gibi makale türünde eserler de vermiştir.

Ahmet Rasim haberleri

Ahmet Rasim, Ahmet Rasim biyografisi, Ahmet Rasim hayatı, Ahmet Rasim özgeçmişi, Ahmet Rasim hakkında, Ahmet Rasim doğum yeri
Ahmet Rasim fotoğraf, Ahmet Rasim video, Ahmet Rasim resim, Ahmet Rasim kimdir?, Ahmet Rasim kaç yaşında?, Ahmet Rasim nereli,
Ahmet Rasim memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!