Ahmet Say Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1935

Ölüm tarihi
Ahmet Say kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Müzisyen, Öğretmen
Ahmet Say doğum yeri: Kadıköy, İstanbul
Ölüm yeri: Ankara

Ahmet Say Kimdir?

1935 doğumlu Ahmet Say, matematik öğretmeni Fazıl Say ve felsefe öğretmeni Nüzhet Say çiftinin memleketi olan İstanbul, Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. Müzik eğitimine 7 yaşında başlamış, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. 1946 yılında Ferdi Ştatzer’in talebi ile İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda müzik eğitimine devam etmiş ve burada 1950 yılına kadar Verda Ün ile piyano, Demirhan Altuğ ile teori ve Raşit Abed ile de armoni çalışmaları yapmıştır.

Almanya’ya gittiği 1954 yılında, daha önceden tanıdığı orkestra şefi ve müzikolog Kurt Köhler’in evinde kalarak basın ve yayın eğitimi almıştır. Almanya’da 6 yıl geçirmiş ve orada müzikolog Kurt Köhler’den etkilenerek müzikolojiye ilgi duymuştur.

Türkiye’ye döndüğünde akademisyen olmayı düşündü fakat yurtdışındaki eğitimini Türkiye’deki okullarla eşdeğer kabul etmediği için Bingöl’e Almanca öğretmeni olarak atandı. 1960-1963 yılları arasında halk eğitimcisi ve folklorcu olarak Bingöl’de görev yapmış, halk dansları toplulukları oluşturmuş ve çocuklar için topluluklar yetiştirmiştir. Bingöl’de bulunduğu süre zarfında, halkın dilinden düşmeyen türkü, ağıt ve masalları derleyerek yazmış ve bu eserlerini “Bingöl Hikâyeleri” adlı kitabında toplamıştır. Bingöl’deki görevinin ardından Erzincan’da halk eğitim uzmanı olarak görev yapmış ve 1964 yılında Ankara’ya geri dönmüştür.

Nam-ı diğer müzisyen olan Ahmet Say, birçok konservatuar ve üniversitenin müzik bölümlerinde okutulan kitapların yazarıdır. Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın babasıdır.

1967’de “Türk Solu” dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yapıyorken 1971 tarihli muhtırade 4 kez gözaltına alındı ve hapis cezası aldı. 17 ay hapis yatıp çıktıktan sonra 1976’da “Kocakurt” adlı romanını yazdı. Bu romanla kazandığı parayla oğlu Fazıl Say’a ilk piyanosunu alabilmiştir.

1977-1983 yılları arasında “Türkiye Yazıları” adlı aylık dergiyi Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü ve Ali Püsküllüoğlu ile birlikte çıkardı. 1980 sonrası sadece müzik yazarlığına yoğunlaştı. Ahmet Say, “Edebiyatçılar Derneği”nin kurucu üyelerinden olup, 2 yıl da başkanlık yaptı.

1982 yılında yazdığı hikâye kitabı “İpek Halıya Ters Binen Kedi”, 1985 yılında Almanca’ya çevrildi ve Berlin’de yayımlandı. 1985 yılında “Müzik Ansiklopedisi Yayınları”nı kurdu ve Türkiye’deki konservatuarlar, üniversitelerin müzik eğitimi bölümleri ve müzikseverler tarafından büyük beğeni toplayan kitaplar kaleme aldı. 1995 yılında İngilizce olarak hazırladığı “The Music Makers in Turkey” adlı kitabı, Türkçe olarak “Türkiye’nin Müzik Atlası” adı altında 1998 yılında yayımlandı.

2012 yılında Zazaca olarak kaleme aldığı “Bingöl Hikâyeleri (Güneşin Savrulduğu Yerden)” adlı kitabı “Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila” adıyla yayımlandı. Ayrıca 1978’den itibaren Say Yayınları’nın sahibidir. Say’nın, birçok ulusal ve uluslararası gazete, dergi ve toplantılarda ilgi çeken ve çözüm yolları sunan eleştirileri ve yazıları bulunmaktadır.

Piyanist Fazıl Say’ın babası olan Ahmet Say, 86 yaşında Ankara’da bulunan bir özel hastanede hayatını kaybetti. Ömrü boyunca pek çok ödüle layık görülen Say, kitaplarından bazıları da ilgiyle karşılanmış ve yayımlanmıştır.

Ahmet Say haberleri

Ahmet Say, Ahmet Say biyografisi, Ahmet Say hayatı, Ahmet Say özgeçmişi, Ahmet Say hakkında, Ahmet Say doğum yeri
Ahmet Say fotoğraf, Ahmet Say video, Ahmet Say resim, Ahmet Say kimdir?, Ahmet Say kaç yaşında?, Ahmet Say nereli,
Ahmet Say memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!