Ahmet Ümit Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Temmuz.1960
Ahmet Ümit kaç yaşında: 63
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Şair, Yazar
Ahmet Ümit doğum yeri: Gaziantep

Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit, ünlü bir Türk yazar ve aktivisttir. 12 Temmuz 1960 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelen Ahmet Ümit’in bağları olan bir kilim tüccarı babası ve annesi terzidir. Yedi çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Ahmet Ümit, Gaziantep Atatürk Lisesi’nde eğitim gördü. Ergani, Diyarbakır’ da okulundan sürgün edildiği bir kavgadan sonra lisesini tamamladı.

1979’da İstanbul’a giderek Marmara Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi bölümünde okumaya başlayan Ahmet Ümit, aynı zamanda sol görüşlü bir aktivist olarak tanınmıştır. 1981’de bir sonraki yıl evlendiği Vildan Hanım ile tanışmıştır. Siyasi aktivizmini 1982 Anayasa referandumu sırasında öne çıkaran Ahmet Ümit, bu dönemde Türkiye’deki askeri rejime karşı savaşan sol bir örgüte katıldı ve “Anayasaya Hayır” kampanyasında etkin oldu.

Ahmet Ümit’in edebi kariyeri, bu dönemde askeri bir operasyon hakkında yazdığı bir raporla başlar. Bu rapor, aynı zamanda ilk öyküsünü de oluşturur. Çek Cumhuriyeti’nde Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde 40 dilde yayınlanan raporu, Ahmet Ümit’in ilk öyküsünü yazdığı bir adım oldu.

Marmara Üniversitesi’nden 1983’te mezun olduktan sonra Ahmet Ümit, siyasi kariyerine Türkiye Komünist Partisine katılarak devam etti ve parti tarafından Moskova’ya gönderildi. 1986 yılına kadar Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde öğrendi.

Eğitim döneminde şiir yazmaya başlayan Ahmet Ümit, 1998’de “Kar Kokusu” adlı bir roman yazdı. Bu roman, o dönemde Moskova’da yaşadıkları deneyime dayanmaktadır.

Ahmet Ümit, çeşitli dergi ve gazetelerde Franz Kafka, Dostoyevski, Patricia Highsmith, Edgar Allan Poe ve diğer polisiye yazarları üzerine inceleme ve tanıtım yazıları yazmıştır. Hikayelerinden bazıları, yönetmen Uğur Yücel tarafından Karanlıkta Koşanlar ve Cevdet Mercan tarafından Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizileri için diziye uyarlanmıştır. Romanı “Sis ve Gece”, 2007’de Turgut Yasalar tarafından sinema filmi olarak uyarlanmıştır.

Ahmet Ümit, 2010’dan bu yana Habertürk Televizyonu için “Yaşadığın Şehir” adlı bir program serisi yürütmekte ve aynı zamanda Okan Üniversitesi Danışma Kurulu’nda görev yapmaktadır.

Ahmet Ümit, kariyeri boyunca bir dizi roman ve öykü kitabının yanı sıra şiirler ve çeşitli yazılar yazmıştır. Kitapları ve yazıları, düşünce ve edebiyat ödüllerine layık görüldü.

1995’te Ahmet Ümit, Mario Levi ve İskender Pala ile birlikte “Önce Söz Vardı” adlı bir kültür, sanat ve edebiyat programı yaptı.

2015 – 2016 yılları arasında NTV’de çalıştı.

Ahmet Ümit, en popüler kitaplarından Sis ve Gece ve Bir Ses Böler Geceyi’nin sinemaya uyarlanmış olmasıyla tanınmaktadır. Başka bir hikayesi Aşk Köpekliktir, Akla Kara Tiyatrosu tarafından tiyatroya uyarlanmıştır. Ahmet Ümit evli ve bir kızı var.

Ahmet Ümit haberleri

Ahmet Ümit, Ahmet Ümit biyografisi, Ahmet Ümit hayatı, Ahmet Ümit özgeçmişi, Ahmet Ümit hakkında, Ahmet Ümit doğum yeri
Ahmet Ümit fotoğraf, Ahmet Ümit video, Ahmet Ümit resim, Ahmet Ümit kimdir?, Ahmet Ümit kaç yaşında?, Ahmet Ümit nereli,
Ahmet Ümit memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!