Alain De Botton Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Aralık.1969
Alain De Botton kaç yaşında: 54
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yazar
Alain De Botton doğum yeri: Zürih, İsviçre

Alain De Botton Kimdir?

Romancılık ve felsefe alanlarında büyük başarılara imza atan İsviçreli yazar Alain De Botton, eserleri 20 farklı dilde yayınlanan ve dünya genelinde milyonlarca okur tarafından beğeniyle karşılanan bir yazardır. Kendi yaşam deneyimlerini ve büyük sanatçılarla filozofların düşüncelerini eserlerine yansıtarak, felsefeyi daha anlaşılır ve çekici bir hale getiren yazarın sekiz kitabı ve bu kitapları konu alan beş belgeseli bulunmaktadır.

Alain De Botton, 20 Aralık 1969’da İsviçre’nin Zürih kentinde dünyaya geldi. Mısırlı baba Gilbert de Botton ve annesi Jacqueline Burgauer’ın biricik evladıydı. Babası, aynı zamanda “Global Asset Management”in de kurucusu olan bir finansmandı. İlk çocukluk yıllarını Zürih’te geçiren De Botton, bu dönemde Almanca ve Fransızca dillerine hakim oldu. 1977 yılında İngiltere’ye taşındılar ve De Botton, Oxford’daki Dragon School’da eğitimine devam etti. Oxford’dan mezun olduktan sonra, Harrow School’da eğitim alarak, Cambridge Üniversitesi’nde tarih okudu ve felsefe doktorasını tamamlamak üzere Harvard Üniversitesi’ne girdi. Ancak, roman yazma isteği ağır bastı ve eğitim hayatına bu yönde devam etti.

İlk romanı “Aşk Üzerine” (Essays In Love) 1993 yılında yayınlandı. Kitap, aşk kavramını ilişkinin başından sonuna kadar ele alan yeni bir bakış açısıyla karşımıza çıktı. Eser, farklı türdeki analizler ve yansımalarla zenginleşmiştir ve filozoflar ve büyük düşünürlerden yapılan alıntılar hikayeye aydınlık kazandırmıştır.

De Botton’un ardından gelen “Romantik Hareket” (The Romantic Movement) ve “Öp ve Anlat” (Kiss and Tell) kitapları, aynı tarzdaki yerlerini koruyarak, zengin ve etkileyici bir anlatımı devam ettirdi. “Öp ve Anlat” kitabı, De Botton’nun kız arkadaşının hayatını kaleme aldığı bir biyografi niteliği taşımasından dolayı edebiyat dünyasında bir ilke imza atmasını sağladı.

1997’de dördüncü kitabı “Proust Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?” (How Proust Can Change Your Life) yayınlandı. Bu kitap, Amerika ve İngiltere’de önemli bir başarıya ulaşarak best-seller oldu. Kitapta, De Botton, ironik bir şekilde yeni bir “Kendi kendine yardım” teorisi geliştirdi ve “kendi kendine yardım” konulu popüler kitapları analiz etti.

Alain de Botton’un diğer kitapları arasında 2004’te yayınlanan ve statü endişesini konu alan “Statü Endişesi” (Status Anxiety) ve 2006’da yayınlanan mimari ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ele alan “Mutluluğun Mimarisi” (The Architecture of Happiness) bulunmaktadır.

Alain De Botton halen, eşi Charlotte ve iki oğlu Samuel ve Saul ile birlikte Londra’daki Hammersmith’de yaşıyor.

Alain De Botton haberleri

Alain De Botton, Alain De Botton biyografisi, Alain De Botton hayatı, Alain De Botton özgeçmişi, Alain De Botton hakkında, Alain De Botton doğum yeri
Alain De Botton fotoğraf, Alain De Botton video, Alain De Botton resim, Alain De Botton kimdir?, Alain De Botton kaç yaşında?, Alain De Botton nereli,
Alain De Botton memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!