Alan Moore Biyografisi

Doğum tarihi: 18.Kasım.1953
Alan Moore kaç yaşında: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Alan Moore doğum yeri: Northampton, İngiltere

Alan Moore Kimdir?

Yaratıcı bir beyni ve sanatsal yetenekleri ile çizgi roman dünyasının dönüştürülmesine yardımcı olan Alan Moore, müzisyenden oyuncuya, yazardan senariste pek çok sanat dalında yetenekleriyle tanınır. Watchmen, V for Vendetta ve From Hell gibi ünlü çizgi romanların yaratıcısı olan Moore, günümüz çizgi roman endüstrisini büyük ölçüde etkilemiştir ve çizgi roman efsanesi Frank Miller ile birlikte sektörün en önde gelen isimlerindendir. Ayrıca, Neil Gaiman ve Mark Millar gibi alt kültürün önemli figürlerinin kariyerlerinde önemli bir yer tutar.

Alan Moore, 18 Kasım 1953’te İngiltere’nin Northampton şehrinde dünyaya geldi. Babası Ernest, bir bira fabrikasında emek verirken, annesi Sylvia bir matbaada çalışıyordu. Moore, 17 yaşında LSD kullanma suçlamasıyla okuldan atıldı ve geçimini müzik odaklı dergilere kültür-sanat çizimleri yaparak sağladı.

Senaryo yazmaya olan yeteneğini keşfeden Moore, çeşitli çizgi roman firmalarının işleri için metinler yazmaya başladı. İlk profesyonel çalışmaları İngiltere’nin popüler çizgi roman dergileri Marvel UK, 2000 AD ve Warrior’da yer aldı. 1982 ve 1983’te Marvelman serisi ile iki yıl üst üste En İyi Çizgi Roman Yazarı ödülleri kazandı.

Moore’un eserleri arasında en popüler olanlarından biri V for Vendetta’dır. Bu hikaye, 1982-1985 yılları arasında Warrior dergisinde siyah beyaz olarak basıldı. Derginin kapanması üzerine DC hikayeyi renklendirdi ve yeniden yayınladı.

DC firmasındaki popülaritesini arttıran bir başka eseri Swamp Thing oldu. Bu eser, iki filme ve bir anime serisine ilham oldu. Moore, Hellblazer karakterini ve DC’nin Vertigo etiketi altında yayınlanan çok sayıda çizgi romanı üretti.

Alan Moore’un muhtemelen en önemli eseri Watchmen’dir. Bu çalışma, iyi ve kötü arasındaki sürekli çatışmayı çizgi roman biçiminde sunar, ancak geleneksel çizgi roman formatını tersine çevirir.

Moore, DC’den ayrıldıktan sonra büyük şirketlerden ve ana akımdan uzaklaştı ve çeşitli bağımsız projeler üretti. Ana akıma geri dönüşü image Comics firması için yazdığı süper kahraman serileri oldu ve Image Comics’in popüler çizgiromanları 1963, Wild C.A.T.’s ve Youngblood’ı yazdı.

Alan Moore, çizgi romanlar dışında Voice of Fire adlı kısa hikayelerden oluşan bir roman yazdı ve The Sinister Ducks adlı bir müzik grubu kurdu. Kendini bir anarşist olarak tanımlayan Moore’un bu konuda, Margaret Killjoy ile yaptığı ve Mythmakers and Lawbreakers adlı kitapta yayınlanan birçok makalesi var.

Moore’un kariyerinde kazandığı birçok ödül bulunur. Jack Kirby Ödülleri, Comics Buyer’s Guide, Harvey Ödülü, Jack Kirby Ödülü ve Eisner Ödülü dahil olmak üzere pek çok farklı ödül kazandı. Ayrıca, Watchmen, Time Dergisi tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı listesine dahil edildi.

Alan Moore haberleri

Alan Moore, Alan Moore biyografisi, Alan Moore hayatı, Alan Moore özgeçmişi, Alan Moore hakkında, Alan Moore doğum yeri
Alan Moore fotoğraf, Alan Moore video, Alan Moore resim, Alan Moore kimdir?, Alan Moore kaç yaşında?, Alan Moore nereli,
Alan Moore memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!