Albert Schweitzer Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Ocak.1875

Ölüm tarihi
Albert Schweitzer kaç yaşında öldü: 90
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Filozof, Doktor, Müzisyen
Albert Schweitzer doğum yeri: Alsache, Fransa
Ölüm yeri: Lambaréné, Gabon

Albert Schweitzer Kimdir?

Alman asıllı Albert Schweitzer, filozof, müzisyen ve doktor olarak ado başınında sayı ile anılan bir isimdir. İhtiyaç sahiplerine yardım etme tutkusu, lüks ve süslü bir hayata karşı koymasına yardımcı oldu. Dinin dogmalarını modern bakış açısıyla inceleyerek, ”İsa’nın Tarihsel Açıdan İncelenmesi” adlı bilinen eserini yazdı. Ayrıca, özellikle müzik alanında olmak üzere, her yönden bir yetenek olarak tanımlanan Schweitzer, J.S. Bach’ın en kapsamlı incelemesini içeren iki ciltlik bir denemeye de imza attı.

Schweitzer, 14 Ocak 1875’te Alsache’de dünyaya geldi bu bölge günümüzde Fransa’ya aittir fakat o zamanlar Almanya bölgesindeydi. Kasabanın varlıkli bir ailesinden geliyordu ve bu yüzden kasaba çocuklarından daha yüksek olanaklara sahip olduğu düşünülüyordu. Ancak, bir arkadaşıyla yaşadığı bir olay, Schweitzer’in yaşam görüşü ve gelecekteki davranışları üzerinde belirleyici oldu. Bu olay, Schweitzer’in eşitlik konusundaki görüşünün temelini oluşturdu ve ailesinin anlam veremediği bir durumla karşı karşıya kaldı.

Schweitzer, öğretim hayatında müzik dışında belirgin bir başarı göstermedi. Ancak beş yaşından beri org çalmaya başladı ve bu tutkusu onu kilise orgu çalmaya yöneltti. 15 yaşında orga geri döndü ve Albert kısa sürede usta bir orgçu oldu.

Schweitzer, Strasbourg Üniversitesi’ne girene kadar öğrenimine devam etti ve teoloji konusuna ilgi duydu. İsa üzerinde birçok soru Albert’in aklını kurcalıyordu ve bu, onun İsa’nın hayatı hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmasına neden oldu. Bu araştırmaların sonucunda ”İsa’nın Tarihsel Açıdan İncelemesi”ni yazması ortaya çıkarak en sonunda bu çalışma 1911’de yayınlandı.

J.S. Bach hakkında yazdığı bir incelemeyi de içeren, ki Bach’ın müziği üzerine yapılan en kapsamlı inceleme olduğu bilinen, iki ciltlik bir çalışmaya imza attı. Bu eser onun, ününün uluslararası boyuta çıktığı ve Bach’ın müziğinin en iyi yorumlayıcısı olduğu görüşünü savunanların arasındaki yerini aldı.

Albert, 1912 yılında sevgiyle evlendi ve Kongo Misyonlarına olan ilgisi nedeniyle Afrika’ya gitme kararı aldı. Gereken parayı toplamak için birçok konser verdi ve karısının tıbbi yardımını arkasına aldı.

I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle, Alman vatandaşı oldukları için göz hapsine alındılar fakat hemen ardından salındılar ve görevlerine geri döndüler. Ancak nihayetinde Fransa’ya getirildiler ve orada savaş tutsağı olarak alıkonuldular.

1952 yılında verdiği sayısız hizmet nedeniyle Kendisine Nobel Barış Ödülü verildi. Schweitzer, 4 Eylül 1965’te hayatını kaybetti ve cenazesi Lambaréné’de hastanesinin bahçesine gömüldü.

Albert Schweitzer haberleri

Albert Schweitzer, Albert Schweitzer biyografisi, Albert Schweitzer hayatı, Albert Schweitzer özgeçmişi, Albert Schweitzer hakkında, Albert Schweitzer doğum yeri
Albert Schweitzer fotoğraf, Albert Schweitzer video, Albert Schweitzer resim, Albert Schweitzer kimdir?, Albert Schweitzer kaç yaşında?, Albert Schweitzer nereli,
Albert Schweitzer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!