Alev Alatlı Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1944
Alev Alatlı kaç yaşında: 79
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Alev Alatlı doğum yeri: Menemen, İzmir

Alev Alatlı Kimdir?

Edebiyatın usta isimlerinden Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir’in Menemen ilçesinde Ertuğrul ve Füruzan Alatlı’nın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Bir kız kardeşi olan Işıl Alatlı ile birlikte, çocukluğunu farklı şehirlerde geçirdiği bir dönemde babasının asker olması nedeniyle ilkokul eğitimini değişik okullarda tamamlamıştır. Ortaokulu Ankara’da okumuş ve daha sonra babasının Japonya’ya görevli olarak gitmesi nedeniyle bu ülkede Amerikan Kolejinde lise eğitimini tamamlamıştır.

Eğitim hayatına Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi-İstatistik bölümünde devam etmiş, Amerika’ya sınıf arkadaşı ve daha sonra eşi olacak Alper Orhon ile Fulbright bursuyla gitti. Vanderbilt University’de Felsefe üzerine doktora aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp Düşünce Tarihi ve İlahiyat üzerine çalışmalar yapmıştır. ABD’deki öğretim üyeliği deneyiminin ardından Istanbul Üniversitesi ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda görev almıştır.

1984’te yazarlık kariyerine başlamış ve ilk romanı “Yaseminler Tüter mi Hala?” 1985’te piyasaya çıkmıştır. Edebi çalışmaları birçok kez ödüllendirilen Alatlı, 2006 yılında Rusya’da Mihail Aleksandroviç Şolohov 100. Yıl Edebiyat Ödülü’nü ve 2014’te de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü kazanmıştır. 2012 ve 2017 yıllarında sırasıyla Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel Üniversiteleri tarafından fahri doktora payesi verilmiştir.

İki çocuk annesi olan Alatlı, Kapadokya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı olarak da görev yapmıştır. Ayrıca 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nun üyesi olarak atanan Alatlı, 2019 yılında bir seriye dönüşmesi beklenen “Nasihatname” adlı kitabının ilk iki cildini yayımlamıştır.

Alev Alatlı haberleri

Alev Alatlı, Alev Alatlı biyografisi, Alev Alatlı hayatı, Alev Alatlı özgeçmişi, Alev Alatlı hakkında, Alev Alatlı doğum yeri
Alev Alatlı fotoğraf, Alev Alatlı video, Alev Alatlı resim, Alev Alatlı kimdir?, Alev Alatlı kaç yaşında?, Alev Alatlı nereli,
Alev Alatlı memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!