Ali Atasagun Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Aralık.1946
Ali Atasagun kaç yaşında: 77
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen
Ali Atasagun doğum yeri: İstanbul

Ali Atasagun Kimdir?

Psych rock’n’roll ve beat garage tarzlarındaki müzik çeşitliliği ile bilinen emektar sanatçı Ali Atasagun, Türkiye’de bu türlerin başarılı bir şekilde temsil edilişine öncülük etmiştir.

Ali Atasagun, 1946 yılının son günü, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanata olan ilgisi küçük yaşlarda başlamış ve ilkokul yıllarında dördünçüsü konservatuvar eğitimi ile geçmiştir. Ayrıca keman üzerine donanımını artırabilmek için Semih Argeşo’dan birebir eğitimler almıştır. Liseye geçiş döneminde klasik müzik aşkını popüler müziğe kaydıran Atasagun, keman çalmayı bırakarak gitar çalmayı tercih etmiştir.

Atasagun, 1965 yılında Metin Alatlı ve Uğur Dikmen ile birlikte ‘Genç Arslanlar’ adı altında bir müzik grubu kurmuştur. Bu grup, aynı yılın Boğaziçi Müzik Festivalinde “Fadimem” isimli bestesi ile birinci olmuş ve büyük beğeni toplamıştır. Metin Alatlının “Rüya” isimli eseri ise bu yarışmada ikinci olmuş, Erol Büyükburç’un “Altın Tasta Üzüm Var” adlı eseri ise üçüncülüğü kapmıştır. ‘Fadimem’ eseri, Erol Büyükburç’un müzik şirketi Star Plak tarafından kaydedilmiştir.

Ancak ‘Genç Arslanlar’ın bir yıl sonra dağılmasının ardından Atasagun, yeni bir grup oluşturmuştur. Uğur Dikmen, Asım Ekren ve Oğuz Durukan ile birlikte ‘Ali Atasagun Dörtlüsü’ adında bir grup kuran Atasagun, “Yarim” isimli bestesiyle Altın Mikrofon yarışmasına katılmıştır. 1966 yılında Cahit Oben, Kent Yedilisi, Selçuk Alagöz, Silüetler, Türkiye Petrolleri Orkestrası ve Mavi Işıklar ile samen yarışmada finale kalmışlar ve 5. olarak büyük bir başarıya ulaşmışlardır. Yine bu yarışmada Çetin Yorulmaz’ın saksofonda eşlik ettiği ‘Ali Atasagun Dörtlüsü’ , “Ali Atasagun ve Dört Harami” adını alarak 1966 yılında Türk beat garage rock’ın en güzel örneklerinden olan ‘Bu gece senle olalım’,’Hiç Birine Benzemez’, ‘Sakın Basma’, ‘Ne Zormuş Unutmak’ gibi plakları piyasaya sürmüştür.

Atasagun’un sanat hayatının yanı sıra otomobillerle de büyük bir ilgisi vardır. Favori markaları arasında Masserati ve Jaguar’ın özel bir yeri vardır. Ayrıca bir yata sahip olan Atasagun’un bu yatına “Kanat” ismini vermiştir.

Sanatçının ilk eşi Nesligül Aksoy ile olan evliliği 8 yıl sürmüştür ve bu evlilikten Aslıgül Atasagun (d.1982) isminde bir kızları olmuştur. Daha sonra 2005 yılında model Deniz Genç ile evlenmiştir.

Ali Atasagun haberleri

Ali Atasagun, Ali Atasagun biyografisi, Ali Atasagun hayatı, Ali Atasagun özgeçmişi, Ali Atasagun hakkında, Ali Atasagun doğum yeri
Ali Atasagun fotoğraf, Ali Atasagun video, Ali Atasagun resim, Ali Atasagun kimdir?, Ali Atasagun kaç yaşında?, Ali Atasagun nereli,
Ali Atasagun memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!