Ali Murat Erkorkmaz Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Eylül.1948
Ali Murat Erkorkmaz kaç yaşında: 75
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Mimar, Yazar, Ressam, Müzisyen
Ali Murat Erkorkmaz doğum yeri: İstanbul

Ali Murat Erkorkmaz Kimdir?

21 Eylül 1948 İstanbul doğumlu Ali Murat Erkorkmaz, ilköğrenimini İstanbul Moda İlkokulu’nda 1959 yılında tamamlamıştır. Daha sonra eğitimine Kadıköy Maarif Koleji’nde İngilizce bölümde devam etmiştir. 1970 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Erkorkmaz, kendi mimarlık stüdyosunu kurmuştur.

Çizgi film ve yazılım gibi farklı disiplinlerde de çalışmalar yapmış olan Erkorkmaz, sayısız kitap, gazete ve dergi yayınlamıştır. Kendi adını taşıyan reklam ajansını 1972 yılında kurmuş ve çizgi reklamlarla Türkiye’nin ilk 3 ajansı arasına girmiştir. 16mm film laboratuvarı ve renkli video stüdyosu kurma başarısı göstermiş olup, “DÜNYA ÇOCUK” adlı renkli, günlük çocuk gazetesini çıkarmıştır. Bir süre üzerinde çalıştığı ESOP adlı uzun metrajlı çizgi filmi tamamladıktan sonra TRT’nin ilk çizgi dizilerini hazırlamıştır.

Erkorkmaz, 50’ye yakın müzik aleti çalabilme yeteneği ile de tanınırken, 60 farklı ülkede gösterilen çizgi filmler tasarlamıştır. Film efektleri dalında dünya birinciliği unvanına sahip olan Erkorkmaz, 2000 yılında İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı “20.Yüzyılın Çizgi film Zirvesi”nde en başarılı 10 animatörden biri olarak seçilmiştir.

1980 yılında Bahreyn’deki ilk canlandırma stüdyosunu kurmak üzere Arap bir şirketle ortaklaşan Erkorkmaz, bu süre zarfında dizi, reklam ve uzun metrajlı filmler üretmiştir. 4300’ün üzerinde reklam filmi ve kısa film, 49 televizyon dizisi üretmiştir.

2008 yılı itibariyle toplamda 12 dizi ile 62 ülkede yayına başardı. Kendi accordo ve opera yazdığı gibi birçok film müziği de yazmış ve uygulamıştır. 4300’den fazla reklam ve kısa film, 49 televizyon dizisi üretmiş olup, üst seviye teknoloji ve iki boyutlu canlandırma çalışmalarını entegre ederek, 1999’da MARTI adlı stüdyoyu kurmuştur.

Aynı zamanda denizci olan Erkorkmaz, birçok tezgah tasarlamış ve bir denizaltı üretmiştir. 1984-1988 döneminde uzay çalışmaları ve havacılık projelerinde yer alırken, 1988-1998 döneminde bir robot atölyesi kurmuş ve bilgisayar kontrolü altında robotik çalışmalara başlamıştır. Uzaya ilgisi ise onu Nasa’nın L5 dergisine kapak yapmıştır.

Yazmış olduğu çizgi film operası olan “Ziyaret” isimli çalışmanın yapımına başlamıştır. Ayrıca, “Gelecek Sanatları ve Bilimleri Akademisi”ni kurarak, sokak çocuklarına eğitim imkanı sağlamıştır. 2003 yılında ise çocuklar için temel ve yaratıcı yazılımlar üretmek için çalışmalara başlamıştır.

Ali Murat Erkorkmaz haberleri

Ali Murat Erkorkmaz, Ali Murat Erkorkmaz biyografisi, Ali Murat Erkorkmaz hayatı, Ali Murat Erkorkmaz özgeçmişi, Ali Murat Erkorkmaz hakkında, Ali Murat Erkorkmaz doğum yeri
Ali Murat Erkorkmaz fotoğraf, Ali Murat Erkorkmaz video, Ali Murat Erkorkmaz resim, Ali Murat Erkorkmaz kimdir?, Ali Murat Erkorkmaz kaç yaşında?, Ali Murat Erkorkmaz nereli,
Ali Murat Erkorkmaz memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!