Amin Maalouf Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Şubat.1949
Amin Maalouf kaç yaşında: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Gazeteci, Yazar
Amin Maalouf doğum yeri: Beyrut, Lübnan

Amin Maalouf Kimdir?

Roman yazarı ve gazeteci olan bu ünlü Lübnanlı, anadilinin Arapça olmasına karşın, eserlerini Fransızca olarak kaleme alabiliyordu. Özellikle ünlü romancılar Umberto Eco, Orhan Pamuk ve Pérez-Reverte gibi, tarihle fantastik unsurları birleştirip hikayelerine masalsı bir hava verebilen bir özelliği vardı. Özellikle Orta Doğu, Afrika ve Akdeniz bölgesinin kültürel çeşitliliğini incelerken bu çeşitli etnik grupların farklılıklarını ve etkilerini ele almaktan çekinmiyor ve bu durumları batı’nın gözünden bakarak değerlendirmeye çalışıyordu.

Amin Maalouf, 1949 Şubat’ında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dünyaya geldi. Babası Ruchdi Maalouf, Katolik Arap bir bireydi ve çok yönlü bir aydın olarak öne çıkıyordu. Meslek yaşamında hem yazarlık hem öğretmenlik hem de gazetecilik yapıyordu. Annesi Odette ise Maronite adı verilen hristiyan Arap topluluğunun içerisinden geliyordu. Amin, eğitim hayatının ilk ve orta bölümünü Beyrut’taki Fransız Cizvit okullarında tamamladıktan sonra, Beyrut’taki Fransız Üniversitesi’nde sosyoloji ve ekonomi eğitimi alarak eğitim hayatını tamamladı.

Amin, babasından aldığı gazeteci geneleğini devam ettirdi ve 22 yaşında Beyrut’taki An-Nahar isimli yerel gazetede yazmaya ve yöneticilik yapmaya başladı. Meslek hayatı boyunca Hindistan, Bangladeş, Somalia, Kenya, Etiyopya, Yemen ve Cezayir gibi çeşitli ülkeleri ziyaret etti. Bu ülkelerdeki yazılarında genellikle çıkan savaş ve çatışmalardan bahsediyordu.

1975 yılında, FKÖ – Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO- Palestine Liberation Organization) ve Müslümanlar tarafından kışkırtılan Hıristiyan milis kuvvetlerinin Müslümanlara saldırması sonucu Beyrut’ta iç savaş başladı. Savaşın boyutları Amin Maalouf’un evine kadar geldi ve Maalouf, 1976 yılında karısı ve üç çocuğuyla birlikte Fransa’ya yerleşti ve geri dönmedi. Fransa’da da gazetecilik mesleğini sürdütü.

Amin Maalouf’un ilk eseri “The Crusades Through Arab Eyes” (Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri) dünya çapında büyük bir ses getirdi. Bu eser kendi dönemine damga vuran bir eser olmasının hemen sonrasında birçok batılı yazar, Haçlı Seferlerini ve bu seferlerin din-eonomi-siyaset gibi konularla nasıl ilişkilendirilebileceğini sorgulamaya başladı.

Yazarın ikinci kitabı ve ilk romanı olan “Léon l’Africain” (Afrikalı Leopart) 1986’da yayınlandı. Bu ünlü eser farklı birçok dilde okurlarla buluştu ve 21. yüzyıl klasikleri arasında yer aldı.

Amin Maalouf, birçok eserinde zenginlerarası husumetlerden, teknolojik ilerlemeyi yakalamış Batı ile zayıf ve geri kalmış Doğu’nun çatışmalarına, cinsel ayrımlar ve ahlaki değerlerini yitirmeyle karşı karşıya kalan bilimlere kadar birçok konu başlığı üzerinde durmuştur.

Yazarın son kitabı, 2004’te yayınlanan ve ailesine adadığı “Origines” (Yolların Başlangıcı)’dir. Maalouf bu kitabında, Beyrut’ta kök salan ve oradan Küba’ya Amerika’ya kadar uzanan soyağacının, büyükannesinden kalan tarihi belgeler ve mektuplarla takibini yaparak; sadece kendi geçmişine değil, dönemin tarihsel ve kültürel örgüsüne ışık tutmuştur.

Amin Maalouf haberleri

Amin Maalouf, Amin Maalouf biyografisi, Amin Maalouf hayatı, Amin Maalouf özgeçmişi, Amin Maalouf hakkında, Amin Maalouf doğum yeri
Amin Maalouf fotoğraf, Amin Maalouf video, Amin Maalouf resim, Amin Maalouf kimdir?, Amin Maalouf kaç yaşında?, Amin Maalouf nereli,
Amin Maalouf memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!