Andre Breton Biyografisi

Doğum tarihi: 18.Şubat.1896

Ölüm tarihi
Andre Breton kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Şair, Yazar, Doktor
Andre Breton doğum yeri: Normandiya
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Andre Breton Kimdir?

Andre Breton, Fransız şair, yazar, eleştirmen ve editör, 18 Şubat 1896’da Normandiya’da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını deniz kıyısında geçiren Breton, ilk şiirlerini bu dönemde kaleme aldı. 24 yaşında Jacques Vache isimli yazarın intiharının ardından edebiyat dünyasına ilgi göstermeye başlayan Breton, Vache’in dünya görüşünden etkilenerek edebi çalışmalarına yön verdi. Vache’ın savaş dönemine ilişkin yazdığı mektuplardan yola çıkarak dört deneme yazdı. Tıp ve psikiyatri eğitimi alan Breton, 1921’de Sigmund Freud ile tanışma fırsatı buldu ve Freud’un psikanalitik yöntemlerini nöroloji hastaları üzerinde uygulama imkanı buldu.

Breton, 1916’da Dadaist gruba katıldı ve üç yıl sonra Louis Aragon ve Philippe Soupault ile birlikte ”Edebiyat” adlı derginin kuruculuğunu üstlendi. 1924’te yazdığı Sürrealist Manifesto ile sürrealist akımın öncüsü olarak kabul edildi. Freud’un psikanalitik düşüncelerinden kaynak alarak geliştirdiği otomatik yazma tekniğiyle ilk kitabı Les Champs Magnétiques (Manyetik Çayırlar)’ı yazdı. Paul Éluard, René Crevel, Michel Leiris, Benjamin Peret, Antonin Artaud ve Robert Desnos gibi sürrealist yazar ve şairler ile birlikte ”Gerçeküstücü Devrim” dergisini çıkardı.

Breton ve arkadaşları, insanın ve sanatın ancak bilinçaltının süzgecinden geçtiğinde özgün olabileceğine inanıyordu. Bosch ve James Ensor gibi ressam ve Arthur Rimbaud gibi şairlerin eserlerinden etkilenerek otomatizm tekniğini daha da ilerletti. 1927’de Fransız Komünist Partisi’ne katıldıysa da 1933’de partiden ayrılmak zorunda kaldı ve sonrasında bir sanat galerisi açtı.

Öykülerinin yanı sıra bir çok şiiri de 1930’larda yayınlanan Breton, 1929’da ikinci manifestosunu yazdı. 1932’de Louis Aragon ile bağlarını kopardı ve sanatsal konferanslar vermek üzere Meksika’ya gitti, burada Troçki ile bir araya geldi ve beraber Özgür Sanat Devrimi İçin Manifesto’ya imza attılar. II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Amerika’ya gitti ve New York’ta bir sergi düzenleyerek VVV dergisini çıkardı. 1946’da Paris’e döndü ve Cezayir’deki sömürüye karşı 121’in Manifestosu’nu yayımladı. 1959’da İspanya’da Salvador Dalí, Joan Miro, Enrique Tábara ve Eugenio Granell’in ana katkılarıyla ve Gerçeküstücülük Evi sergisine öncülük etti.

Andre Breton, hayatının sonuna kadar hem sanatta hem de politikada aktif olarak rol aldı ve üç kez evlendi. 28 Eylül 1966’da 70 yaşında Paris’te hayatını kaybetti.

Andre Breton haberleri

Andre Breton, Andre Breton biyografisi, Andre Breton hayatı, Andre Breton özgeçmişi, Andre Breton hakkında, Andre Breton doğum yeri
Andre Breton fotoğraf, Andre Breton video, Andre Breton resim, Andre Breton kimdir?, Andre Breton kaç yaşında?, Andre Breton nereli,
Andre Breton memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!