Anne Rice Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Ekim.1941
Anne Rice kaç yaşında: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Yazar
Anne Rice doğum yeri: New Orleans, A.B.D.

Anne Rice Kimdir?

Rice, modern korku edebiyatının kayda değer Amerikalı yazarlarından biridir. Holywood tarafından beyaz perdeye taşınan meşhur eserlerinden Vampirle Görüşme ve Lanetliler Kraliçesi, modern gotik-korku edebiyatında önemli birer merkezdir.

Gerçek adı Howard Allen O’Brien olan Rice, Amerika’da, New Orleans, Loisiana’da İrlanda asıllı Katolik bir aileye doğdu. Kendi isminin okul arkadaşları arasında garip algılanabileceğini düşünerek kendi başına Anne ismini belirledi ve bu ismi resmi olarak kullandı.

1959 yılında Richardson Lisesi’nden mezun olan Rice, aynı yıl Texas kadın Üniversitesi’ne kaydoldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra çocukluk aşkı Stan Rice ile evlendi ve onun soyadını taşıdı. Rice ve ailesi, San Francisco Körfez bölgesine taşındı ve 1962-1988 yılları arasında öğretmenlik yaptı.

Çiftin ilk çocukları olan Michele, 1966 yılında dünyaya geldi, fakat 1972’de lösemiye yenik düştü. Çocuğun ölümü Rice’ı ağır bir şekilde etkiledi ve onun Vampirle Konuşma adlı romanındaki çocuk vampir Claudia karakterinin Michele’den ilham aldığı iddia edildi.

Rice’ın ilk romanı Vampirle Görüşme, 1973’te yazıldı ama 1976’ya kadar yayınlanmadı. Roman büyük bir başarı kazandı ve kısa sürede çoksatanlar listesine girdi. 1994 yılında Tom Cruise ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı aynı adlı Hollywood filmi olarak adapte edildi. Bu roman, Rice’ın Vampir Vakayinameleri isimli serisinin ilk kitabı olarak yer edindi; seriye devam niteliğindeki The Vampire Lestat 1985’te, The Queen of the Damned 1988’de yayınlandı. Toplamda on iki kitaptan oluşan serinin ikinci ve üçüncü kitapları, Lanetliler Kraliçesi adıyla beyaz perdeye aktarıldı.

Yüz milyondan fazla kitabı dünya genelinde satılmış olan Rice, gotik-korku edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. 2002 yılında eşi Stan Rice’ın kanserden ölümü, Rice’ın yazım kariyerini ve bakış açısını tamamen değiştirdi. Eşinin ölümünün ardından Rice, Rancho Mirage, Kaliforniya’ya taşındı ve Roma Katolikliğine geri döndü, çünkü uzun yıllar boyunca ateistti. Yeni dini perspektifi, eserlerine de yansıdı ve Rice, İsa’nın hayatını konu alan üç kitaplık bir seriye başladı. Serinin ilk kitabı, Christ the Lord; Out of Egypt 2004’te, ikinci kitabı The Road to Cana 2008’de yayınlandı.

Anne Rice haberleri

Anne Rice, Anne Rice biyografisi, Anne Rice hayatı, Anne Rice özgeçmişi, Anne Rice hakkında, Anne Rice doğum yeri
Anne Rice fotoğraf, Anne Rice video, Anne Rice resim, Anne Rice kimdir?, Anne Rice kaç yaşında?, Anne Rice nereli,
Anne Rice memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!