Antoine de Saint-Exupéry Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Haziran.1900

Ölüm tarihi
Antoine de Saint-Exupéry kaç yaşında öldü: 44
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar, Pilot
Antoine de Saint-Exupéry doğum yeri: Lyon, Fransa
Ölüm yeri:

Antoine de Saint-Exupéry Kimdir?

Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900’de Lyon, Fransa’da asil bir ailede doğdu. Bir sigorta satıcısı olan babası, Antoine henüz üç yaşındayken hayatını kaybetti. Okul döneminden sonra mimarlık eğitimi aldı, ancak daha sonra donanmaya katılma hayalleri gerçekleşmedi.

1921 yılında, teknisyen olarak Fransız Hava Kuvvetleri’ne katıldı ve Strasbourg’da pilotluk eğitimi aldı. Daha sonra Paris’te bir ofis işine başladı, ancak sık sık iş değiştirmesi gerekiyordu.

1926 yılında yeniden uçmaya başlayan Saint-Exupéry, Dakar ile Toulouse arasında posta taşıyan bir uçakta pilot oldu. İlk yazıları 1928’de Le Navire d’argent dergisinde yayımlanan “L’Aviateur” oldu ve aynı yıl ilk kitabı “Courrier Sud” piyasaya sürüldü.

1938’de Alman ordusunun Fransa’ya saldırması üzerine Amerika’ya taşındı ve burada birçok roman yazdı. En tanınmış eseri “Le Petit Prince” (Küçük Prens), bu dönemde yazıldı.

II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’ya dönen Saint-Exupéry, orduya geri katıldı. 31 Temmuz 1944’te bir göreve giderken Alman güçlerinden kaçarken kayboldu. Uçağının enkazı ve cesedi ancak 1998’de bulundu ve bir havaalanı onun şerefine adlandırıldı.

Saint-Exupéry’nin tanınmış eserleri arasında “L’aviateur” (Pilot, 1926), “Courrier sud” (Güney Postası, 1929), “Vol de nuit” (Gece Uçuşu, 1931) ve “Le Petit Prince” (Küçük Prens, 1943) bulunmaktadır.

Antoine de Saint-Exupéry haberleri

Antoine de Saint-Exupéry, Antoine de Saint-Exupéry biyografisi, Antoine de Saint-Exupéry hayatı, Antoine de Saint-Exupéry özgeçmişi, Antoine de Saint-Exupéry hakkında, Antoine de Saint-Exupéry doğum yeri
Antoine de Saint-Exupéry fotoğraf, Antoine de Saint-Exupéry video, Antoine de Saint-Exupéry resim, Antoine de Saint-Exupéry kimdir?, Antoine de Saint-Exupéry kaç yaşında?, Antoine de Saint-Exupéry nereli,
Antoine de Saint-Exupéry memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!