Antonio Stradivari Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1644

Ölüm tarihi
Antonio Stradivari kaç yaşında öldü: 93
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Antonio Stradivari doğum yeri: Cremona, İtalya
Ölüm yeri: Cremona, İtalya

Antonio Stradivari Kimdir?

Antonio Stradivari, 1644’te İtalya, Cremona’da dünyaya geldi. Ailesinde Allessandro adlı bir baba ve Giuseppe Giulia Cesare, Carlo Felice ve Giovanni Battista Stradivari olmak üzere üç kardeşi bulunmaktaydı. Stradivari, 18. yüzyılın Avrupa’sında kendine ait bir nam salmış ve en saygın müzik aleti üreticilerinden biri olarak tanınmıştı.

Stradivari, müzik aleti yapımını öğrenme yolculuğuna çırak olarak başladı ve bu ilerlemeyi, usta Nicolo Amati’nin yanında gerçekleştirdi. 1666 itibariyle kendi imzasını taşıyan kemanları yapmaya başladı ve tüm hayatı boyunca yapılan kemanların 1100 tanesinin üzerinde olduğu belirtilmektedir. Bu kemelerin 650 tanesi günümüze kadar korunmuş olup, 512 tanesiyse kemanlardan oluşmaktadır.

Principalde standart kabul edilen keman oranlarını ve köprü yapısını geliştirdi. Çoğunlukla köknar ağacını kemanlarında kullandı ve usta işçiliği, büyüleyici görselliği, titiz ölçüler ve yarattığı ses kalitesi ve gücü ile ünlü hale geldi. Stradivari’nin kemanlarında kullandığı vernik bileşiminin gizemi ise hala çözülebilmiş değildir.

Günümüzde Stradivari kemanları en çok aranan müzik aletlerinden biri olmaya devam ediyor. Onun kemanları milyonlarca lira değerinde olup, bu yüzden Stradivarius’a dokunabilen veya sahibi olan müzisyenler kendilerini oldukça şanslı hissediyorlar.

Stradivari, 1667 yılında Francesca Ferraboschi adında bir kadınla evlenmiş ve bu evlilikten dört erkek ve iki kız çocuğu olmuştur. İki erkek çocuğu, Omobono ve Francesco, babanın mesleğini sürdürmeye devam etti. Stradivari, ikinci evliliğini 1699 yılında Antonietta Zambelli Costa ile yaptı ve bu evlilikten de dört erkek ve iki kız çocuğu oldu.

Stradivari, son yıllarını geçirdiği Cremona’da 93 yaşında öldü. O öldükten sonra, oğulları onun ustalık düzeyine ulaşmayı başaramadılar çünkü Stradivari, işinin en önemli kısımlarını her zaman kendisi yaptı. Örneğin, kaba işçilik işlerini çocuklarına bırakıp, son işlemeleri kendisi yapardı.

Stradivari hayatının çoğunu Cremona’da geçirdi ve 1700-1800 yılları arasında keman üretiminde öncü olan üç büyük aileden birinin üyesiydi – Nicolo Amati, Antonio Stradivari ve Guarnerius.

Antonio Stradivari haberleri

Antonio Stradivari, Antonio Stradivari biyografisi, Antonio Stradivari hayatı, Antonio Stradivari özgeçmişi, Antonio Stradivari hakkında, Antonio Stradivari doğum yeri
Antonio Stradivari fotoğraf, Antonio Stradivari video, Antonio Stradivari resim, Antonio Stradivari kimdir?, Antonio Stradivari kaç yaşında?, Antonio Stradivari nereli,
Antonio Stradivari memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!