Arda Uskan Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1947

Ölüm tarihi
Arda Uskan kaç yaşında öldü: 67
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Arda Uskan doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Şişli, İstanbul

Arda Uskan Kimdir?

1947’de İstanbul’da dünyaya gelen Arda Uskan, lise yıllarında müzikle iç içe oldu ve Neşet Ruacan ile birlikte “Vahşi Kediler” isimli bir grup kurdu. Moda ve Caddebostan’da konserler veren bu grup amatör bir grup olarak bilinmekteydi. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okuyan Uskan, son sınıfta ayrılarak sinemaya olan ilgisini keşfetti ve İngiltere’ye sinema eğitimi almak için gitti. Ancak, iki sene boyunca Londra ve Paris’te dolaşarak hiçbir şey öğrenmedi ve Türkiye’ye geri döndü.

1970’te gazetecilik kariyerine Milliyet gazetesinde stajyer olarak başlayan Uskan, iki yıl sonra kadroda yer aldı. Doğan Şener’in yayın yönetmeni olduğu “Hey” dergisini Yener Süsoy ile birlikte çıkardı ve bu dergi, Uskan’ın isim koyduğu bir müzik dergisi olarak repertuara girdi. Uskan, Milliyet gazetesinde röportajcı olarak çalışırken, Fikret Kızılok ile birlikte Sivas’ın Sivralan köyünde Aşık Veysel ile yaptığı röportaj ve Gediz depremi sırasında bölgeye ilk ulaşan gazetecilerden biri olmasıyla tanındı.

Arda Uskan, Milliyet’te 6 yıl boyunca müzik sayfasında çalıştıktan sonra sinemaya adım attı. İki film çekti, birçok fotoroman hazırladı, 34 film senaryosu yazdı ve bunlardan üçünü yönetti. Aytaç Arman ve Seyyal Taner’in başrolde olduğu ilk filmi “Felek”i 1973’te çekti. 70’lerin sonunda fotoroman türünün popülerleşmesi üzerine Uskan, her ay en az iki fotoroman çekti.

Uskan, 70’lerin ikinci yarısında yönetmen Temel Gürsu ile tanıştı ve senaristlik macerası başladı. Televizyon döneminin başlamasıyla birlikte birçok dizi senaryosu yazdı. Aynı zamanda her yıl Cannes film festivaline katıldı.

1982’de Gelişim Yayınları’na katılan Uskan, Ercan Arıklı ile birlikte “Nokta” dergisinde çalışmaya başladı ve bir yıl sonra derginin yayın yönetmeni oldu. Asil Nadir’in Gelişim Yayınları’nı satın almasıyla Uskan, özel televizyonculuğa geçiş yaptı. İlk özel televizyonun kurulduğu dönemde Star’ın haber müdürü oldu ve “Nefes Nefese” isimli bir haber programı yaptı.

1995’te bir grup arkadaşıyla beraber ATV’ye geçti ve orada program yapımcısı olarak görev aldı. Daha sonra Vatan gazetesinin kurulduğu dönemde oraya geçti ve “Haftalık” dergisinde yayın danışmanı olarak görev aldı.

Arda Uskan, 1977’de Denizli’de askerlik görevini yerine getirdi ve bu süre zarfında Seyyal Taner ile birlikteydi. Daha sonra Selda Hanım ile evlendi ve 16 yıl süren bir evliliklerinin ardından 90’ların ortalarında boşandılar, ancak 2001’den itibaren tekrar birlikte yaşamaya başladılar. Ali adında bir çocukları vardı.

Uskan, 28 Ağustos 2014’te karaciğer yetmezliği nedeniyle 67 yaşında hayatını kaybetti. Hayatı boyunca birçok kitap ve film senaryosu kaleme aldı.

Arda Uskan haberleri

Arda Uskan, Arda Uskan biyografisi, Arda Uskan hayatı, Arda Uskan özgeçmişi, Arda Uskan hakkında, Arda Uskan doğum yeri
Arda Uskan fotoğraf, Arda Uskan video, Arda Uskan resim, Arda Uskan kimdir?, Arda Uskan kaç yaşında?, Arda Uskan nereli,
Arda Uskan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!