Arthur Koestler Biyografisi

Doğum tarihi: 05.Eylül.1905

Ölüm tarihi
Arthur Koestler kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yazar, Gazeteci
Arthur Koestler doğum yeri: Budapeşte, Macaristan
Ölüm yeri: Londra, İngiltere

Arthur Koestler Kimdir?

Bilim, bilim tarihi ve araştırma-inceleme kategorilerinde popülerlik kazanmış olan Arthur Koestler, 5 Eylül 1905’te Budapeşte, Macaristan’da doğdu. Anne ve babası Adele ve Henrik Koestler, Rusyahudi kökenliydi ve Kuzey Macaristan’a göçmüştü. Babası Henrik bir sanayiciydi, ayrıca birçok icadın da sahibiydi. Koestler ailesi 1919 yılında Viyana’ya taşınma kararı aldı ve burada Arthur Koestler, elektroteknik ve psikoloji eğitimine başladı.

Bir Yahudi devleti oluşturulmasının planlandığı dönemde, 1926’da 21 yaşındayken Arthur Koestler, Filistin’e seyahat etti. Röportajlar yaparak ve olayları yazıya dökerek gazeteci olarak çalışmaya başladı. Ün saldığı dönemde ise “Irak Kralı I. Faysal ile röportaj yapan gazeteci” oldu.

Fransa’da bir dönem yaşadı ve 1929 yılında Paris’e döndü, sonra da 1931’de Almanya’ya geçti. Bu dönemde Almanya siyasi çalkantılar içindeydi. Güçlü bir sol ve sendikal hareket karşısında faşizm yükselişe geçmekteydi ve Koestler Alman Komünist Partisine üye oldu. Deneyimci ve araştırmacı bir gazeteci olan Arthur Koestler, 1931 yılında Zeplin uçağıyla kutuplara yolculuk etti ve daha sonra Sovyetler Birliği’ne gitti. Ancak gerçekler karşısında idealleriyle çıkan çelişki ve çatışma sonucunda hayal kırıklığına uğradı.

1933’te Budapeşte’ye dönüş yaptı ve ünlü şair Attila József ve yazar Frigyes Karinthy ile tanışma fırsatı buldu. 1934-1939 yılları arasında Londra’da bir yayınevi ile çalıştı ve o dönemde Dünya Anti Faşistler Merkezinde de gizli faaliyetlerde bulundu. Arthur Koestler, sosyal felsefe, bilim ve roman alanlarında çalışmalar yaptı. Almanya Komünist Partisine 1931’de katılsa da, 1938 yılında Birleşik Krallık’a göç etti ve partiden ayrıldı. 1940’ların sonlarına doğru tanınmış İngiliz anti-komünistlerinden biri oldu.

İspanya iç savaşında gazeteci olarak aktif bir rol alan Arthur Koestler, General Francisco Franco’nun hükümetinde röportajlar yaparak, onun Alman ve İtalyanlar tarafından desteklendiğini bildirdi. Ancak bu eylemler onun tutuklanmasına ve daha sonra da ölüm cezasına çarptırılmasına sebep oldu. Hapishanede geçen üç aylık döneminden sonra “İspanya’da ölüm” adlı kitabında, hapis anılarını paylaştı. Bu süreç onun komünist hareketten uzaklaşmasının da başladığı dönem oldu. Uluslararası baskılar sonucunda 100 gün sonra serbest bırakıldı.

1938 yılında komünist hareketle tüm bağlarını kopardı ve antikomünizmin en önemli düşünsel temsilcisi oldu. 1939 yılında yayınlanan “Gladyatörler” adlı romanında, Spartaküs ayaklanmasını örnek alarak devrimin insancıl olup olamayacağı üzerinde yoğunlaştı. II. Dünya Savaşı’nda ise İngiliz ordusunda savaştı.

1945 yılında yayınlanan ve Sovyetler Birliği’nin ilk dönemlerinde Josef Stalin’ın ortaya çıkardığı diktatörlüğü tasvir eden “Gün Ortasında Karanlık” romanı büyük beğeni topladı. 20. yüzyılın en önemli siyasi romanları arasına girdi.

1948 yılında İngiliz vatandaşı oldu ve hayatı boyunca birçok dilde yazım yaparak, çok dilli bir yazar oldu. Bilinen dilleri arasında ana dili olan Macarca’nın yanı sıra İngilizce, Almanca, İbranice ve Fransızca vardı.

Arthur Koestler, bilim adamlarınca hala tartışılan bir görüşe sahip olan “13. Kabile” adlı bir araştırma çalışması yazdı. Bu çalışmada, Aşkenaz Yahudilerinin tarih sahnesinden silinmiş olan Hazar Türkleri olduğunu iddia etti. Ayrıca Britannica Ansiklopedisi için de sayısız makaleler yazdı.

Hayatının son dönemlerinde Koestler, politikadan uzaklaşarak, gizemli ve insanların anlayamadığı olaylara ilgi duydu. Bu süre zarfında Hindistan ve Japonya’ya gitti ve doğu felsefelerinde derinlemesine araştırmalar yaptı.

Koestler’ın hayatında üç evlilik bulunmaktadır. İlk eşi Dorothy Ascher (1935–1949), ikinci eşi Mamaine Koestler (1950–1952) ve üçüncü eşi Cynthia Jefferies (1965–1983)’tir.

Parkinson ve kan kanseri hastalığına yakalanan Arthur Koestler, eşi Cynthia Koestler ile birlikte 1 Mart 1983 tarihinde Londra’da intihar etti ve hayatına son verdi. Bugün Budapeşte’de Koestler’in bir heykeli bulunmaktadır. 1968 yılında prestijli Sonning Ödülü’ne layık görüldü.

Arthur Koestler haberleri

Arthur Koestler, Arthur Koestler biyografisi, Arthur Koestler hayatı, Arthur Koestler özgeçmişi, Arthur Koestler hakkında, Arthur Koestler doğum yeri
Arthur Koestler fotoğraf, Arthur Koestler video, Arthur Koestler resim, Arthur Koestler kimdir?, Arthur Koestler kaç yaşında?, Arthur Koestler nereli,
Arthur Koestler memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!