Arturo Toscanini Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Mart.1867

Ölüm tarihi
Arturo Toscanini kaç yaşında öldü: 90
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Müzisyen
Arturo Toscanini doğum yeri: Parma, İtalya
Ölüm yeri: Riverdale, New York, ABD

Arturo Toscanini Kimdir?

Ünlü İtalyan orkestra şefi Arturo Toscanini, 25 Mart 1867’de Parma, İtalya’da doğdu. Parma Konservatuvarı’nda çello öğrenimi aldı ve müzik kariyerine Reggia Operası’nda çello çalmakla başladı. 19 yaşında ilk konserini yönetti ve 26 yaşında La Scala operasının mavi müzik yüzüğünü kazanmış oldu.

Toscanini, 20. yüzyılın en etkileyici orkestra şeflerinden biriydi ve her daim hatırlanacak başarılar elde etti. 1908-1915 yılları arasında New York Metropolitan Operası’nda müzik direktörü olarak görev yaptı ve soğukkanlılıkla dünya savaşı sırasında savaş hastaları için konserler verdi ve askeri bandolara liderlik etti.

1921 yılında Toscanini, İtalya’ya dönerek La Scala’daki görevini tekrar üstlendi ve orada önemli operaların prömiyerlerine liderlik etti. Ancak, 1928 yılında siyasi fikir ayrılıkları nedeniyle ABD’ye döndü ve 1936’ya kadar New York Filarmoni Orkestrası ile çalıştı. Ayrıca Richard Wagner ve Wolfgang Amadeus Mozart festivallerinde de yönetici olarak hizmet verdi.

Son olarak, NBC için bir radyo orkestrası kurdu ve çok çeşitli bestecilerin eserlerini yorumladı. Kariyeri boyunca, disiplini ve özverisi ile tanındı ve özellikle İtalyan operalarının çevrelerinde başarılar elde etti.

Arturo Toscanini, özel hayatında Carla De Martini ile evliydi ve dört çocuğu oldu. 90 yaşında, 16 Ocak 1957 tarihinde New York’ta yaşamını yitirdi.

Arturo Toscanini haberleri

Arturo Toscanini, Arturo Toscanini biyografisi, Arturo Toscanini hayatı, Arturo Toscanini özgeçmişi, Arturo Toscanini hakkında, Arturo Toscanini doğum yeri
Arturo Toscanini fotoğraf, Arturo Toscanini video, Arturo Toscanini resim, Arturo Toscanini kimdir?, Arturo Toscanini kaç yaşında?, Arturo Toscanini nereli,
Arturo Toscanini memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!