Aşık Veysel Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ekim.1894

Ölüm tarihi
Aşık Veysel kaç yaşında öldü: 79
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Şair, Müzisyen, Ses Sanatçısı
Aşık Veysel doğum yeri: Sivas
Ölüm yeri: Sivas

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884’te Sivas’taki Şarkışla ilçesinde doğdu. Türkiye’nin en saygın halk ozanlarından biri olan Veysel’in müziğe yön veren çalışmaları, saz ve bağlamayı ustalıkla çalabilmesi ve özellikle kendi yazdığı şiirler ile dikkat çekmiştir. Kendi eserlerini saz eşliğinde seslendirmenin yanı sıra, diğer halk ozanlarının eserlerini de performe etmiştir. Kör olmasına rağmen hayatını müziğe adamış olan Veysel, eserlerinde genellikle ölüm temasını işlemiştir.

Hayatına ilk yedi yılını iyi bir görme yeteneğiyle geçiren Veysel, sonrasında çiçek hastalığına yakalanıp sol gözünü kaybetti. Kısa bir süre sonra da bir kazada sağ gözünü kaybederek tüm görme yeteneğini kaybetti. Görme yetisini yitirmiş olmasına rağmen, genç yaşlarda babasının hediye ettiği bir saz sayesinde müzik yaşamında yeni bir döneme ilerledi.

Aşık Veysel, babasının dostu Aşık Ala’nın gözetiminde büyük halk ozanları Karacaoğlan, Dertli ve Pir Sultan Abdal gibi ozanların eserlerini öğrenmeye başladı. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Veysel yalnız kaldı, çünkü diğer aile üyeleri ve arkadaşları savaşa gitti. Bu dönemde Veysel, zamanını sazı ve müziğiyle geçirdi.

Savaş bittikten sonra, Esma isimli bir kadınla evlendi ve iki çocukları oldu. Ancak, bu çocukların biri daha 10 günlükken hayatını kaybetti ve Esma kısa bir süre sonra başka bir adamla kaçtı. Bu durum, altı aylık kızını tek başına büyütmek zorunda bırakan Veysel için oldukça zordu ve bu durum da erken yaşta kızını kaybetme acısını yaşadı.

Aşık Veysel, 1930’ların başında Sivas’ta edebiyat öğretmeni olarak çalışan Ahmet Kutsi Tecer ile dostluk kurdu. Tecer, halk edebiyatının kaybolmaması için çalışıyordu ve Veysel’in eserlerini kaleme alan ilk kişi oldu. Ayrıca, Veysel’in Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmayı çok istemesine rağmen buluşma gerçekleşemedi. Ancak, Atatürk’ün ardından yazdığı ağıtla ona olan sevgisini ifade etme fırsatı buldu.

Aşık Veysel, Tecer’in daveti üzerine Halk Evi’nde saz hocası olarak çalışmaya başladı. Farklı yerlerde eğitim verdi ve müziğe yaptığı katkılar nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından maaşa bağlandı. Veysel, 21 Mart 1973’te memleketi olan Şarkışla’da hayata veda etti. Evine müze açıldı.

Aşık Veysel’in eserleri, Joe Satriani gibi ünemli ABD’li gitaristlerden Türk metal grubu Pentagram dahil birçok ünlü müzisyen ve grup için ilham kaynağı olmuştur ve bu eserler, bu sanatçılar tarafından kullanılmıştır.

Aşık Veysel haberleri

Aşık Veysel, Aşık Veysel biyografisi, Aşık Veysel hayatı, Aşık Veysel özgeçmişi, Aşık Veysel hakkında, Aşık Veysel doğum yeri
Aşık Veysel fotoğraf, Aşık Veysel video, Aşık Veysel resim, Aşık Veysel kimdir?, Aşık Veysel kaç yaşında?, Aşık Veysel nereli,
Aşık Veysel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!