Astrid Lindgren Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Kasım.1907

Ölüm tarihi
Astrid Lindgren kaç yaşında öldü: 95
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Astrid Lindgren doğum yeri: Vimmerby, İsveç
Ölüm yeri: Stockholm, İsveç

Astrid Lindgren Kimdir?

Astrid Lindgren, çocuk kitapları yazarı olarak tanınır ve en bilinen eseri Pippi Uzunçorap serisidir. 14 Kasım 1907’de İsveç’in Vimmerby kasabasında bir çiftçi kızı olarak dünyaya gelen Lindgren’in gerçek adı Astrid Anna Emilie Ericsson’dur. 18 yaşında hamile kalınca kasabasını terk ederek İsveç’in başkenti Stockholm’e yerleşir.

Stockholm’de bir ofiste işe başlar ve sekreterlik yetenekleri keşfedilir. Bu konuda eğitimi başarıyla tamamlar ve sekreterlik görevine başlar. İlk çocuğunun babası olan Sture Lindgren ile 1931 yılında evlenir ve kısa bir süre sonra ikinci çocuğuna hamile kalır.

Kızının hastalanıp yatakta dinlenmeye başlaması üzerine Astrid, onun morali yüksek tutmak ve vaktini geçirmek için hikayeler anlatmaya başlar. Kızı iyileşir ancak Astrid’ın hikayelerini çok sever ve ondan tekrar masal anlatmasını ister. Bunu fırsat bilen Astrid, anlattıklarını bir çocuk kitabına dönüştürür. İlk kitabı olan Pippi Uzunçorap, çocuklar arasında oldukça popüler hale gelir.

Ancak bu kitabı, İsveç’in önde gelen yayıncılarından birisi “geleneklere aykırı” olarak nitelendirerek yayınlamaktan çekinir. 1946 yılında Raben & Sjögren yayınevi kitabı basar ve bu durum yayınevinin iflas etmesini engeller.

Astrid, çocukları için düşlediği dünyanın kapılarını aralar ve yazdığı hikayelerle çocukların gönlünde taht kurar. Başarılı kitapları sonucunda dünya çapında tanınır hale gelir ve hikayeleri sayesinde milyonlarca çocuk maceralarla dolu dünyanın içinde kaybolur. Kariyeri boyunca 88 kitaba imza atan Lindgren’in eserleri 95 farklı dilde yayınlanır.

Astrid Lindgren, 18 Ocak 2002 tarihinde Stockholm, İsveç’te 95 yaşında vefat etmiştir. Hayatı boyunca çocuklar ve hayvanları koruma konusunda etkin çalışmalar yapan ve 1978’de Alman Kitapçılarının Barış Ödülünü kazanan Lindgren, 1994 yılında Doğru Yaşam Ödülüne layık görülmüştür. 1958 yılında ise Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazanmıştır.

Astrid Lindgren haberleri

Astrid Lindgren, Astrid Lindgren biyografisi, Astrid Lindgren hayatı, Astrid Lindgren özgeçmişi, Astrid Lindgren hakkında, Astrid Lindgren doğum yeri
Astrid Lindgren fotoğraf, Astrid Lindgren video, Astrid Lindgren resim, Astrid Lindgren kimdir?, Astrid Lindgren kaç yaşında?, Astrid Lindgren nereli,
Astrid Lindgren memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!