Atilla Dorsay Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Mart.1939
Atilla Dorsay kaç yaşında: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Mimar, Yazar
Atilla Dorsay doğum yeri: Karşıyaka İzmir

Atilla Dorsay Kimdir?

Atilla Dorsay, 17 Mart 1939’da İzmir, Karşıyaka’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Rahime, babası Avni Bey ise Yunanistan’ın Yanya şehrinden 1910 yılında Türkiye’ye gelmiştir. Dorsay’ın Ayla ve Ayşe isminde iki kız kardeşi bulunmaktadır. Eğitim hayatına İzmir Karşıyaka’da yer alan Ankara İlkokulu’nda başlayan Dorsay, ailesinin İstanbul’a taşınmasıyla birlikte Galatasaray’daki eğitim hayatına devam etmiştir.

Galatasaray Lisesi’ni 1957 yılında tamamladıktan sonra, 1964’te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Mimarlık bölümünü bitirdi. Okul hayatı boyunca turistlere Fransızca ve İngilizce dilinde rehberlik yapan Dorsay, hatta bu sebeple bir yıl okulundan ayrılıp Paris’e bile gitmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra, planlandığı üzere 1962’de okulunu bitirememiş ve iki yıl gecikmeli olarak Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mezun olduktan sonra askerliğini yedek subay olarak tamamlayan Dorsay, daha sonrasında ise 1966 yılında İstanbul Belediyesi İmar ve Planlama Müdürlüğü’nde göreve başlamıştır. Buradaki görevinde Ali Sami Yen Stadı’nın yol tarafında kalan binaların yerleşimini düzenlemiştir. Bu görevine 2,5 yıl boyunca devam etmiştir.

Aynı yıl içerisinde Cumhuriyet gazetesinde sinema üzerine yazılar yazmaya başlayan Atilla Dorsay, bu alandaki yazılarını 1993 yılına kadar sürdürmüştür. Ardından Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde yazılarına devam eden Dorsay, en son olarak Sabah gazetesinde yazmış ve 8 Nisan 2013 tarihinde gazete ile yollarını ayırmıştır.

Ek olarak, 1985 yılı itibariyle TRT 2 ‘de film programları yapmış ve birçok klasik film sunmuştur. Sinema ile sınırlı kalmayan Dorsay, TRT Radyo 3’te 1986’den 1995 yılına kadar müzik programları yapmış ve Atv’de yayınlanan Yaşamdan Dakikalar adlı programa katılmıştır.

Dorsay, yalnızca sinema eleştirmeleriyle değil, aynı zamanda birçok sinema festivali ve yarışmasında jüri üyeliği yapmasıyla da tanınmıştır. 1993 yılında kurulan Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) kurucu üyelerinden olan Dorsay, müzik programı ve yemek kültürü, şehircilik ve yaşam kültürü üzerine de yazıları ile ön plana çıkmıştır.

Atilla Dorsay, senaryo yazmayı da denemiş ve 1979 yılında Cüneyt Arkın’ın yönettiği “Vatandaş Rıza” adlı filmin senaryosunu yazmıştır.

1973 yılında Leman Karaca ile dünyaevine giren Dorsay’ın Gökhan ve Ece adında iki çocuğu vardır.

Atilla Dorsay’ın ödülleri arasında Legion d’Honneur-Palmes Academiwues Nişanı, TDK Basın Ödülü ve İstanbul, İzmir ve Antalya festivalleri Emek Ödülleri yer almaktadır. Ayrıca Dorsay’ın birçok eseri bulunmaktadır.

Sinema eleştirmenliğine nasıl başladığını Can Dündar ile yapmış olduğu bir röportajda;
“Türk sineması da 60’ların sonlarında büyük bir atılım halindeydi. Ömer Lütfi Akad en güzel filmlerini yapıyordu. Yılmaz Güney olayı Seyit Han filmiyle patlak vermişti ve ben de büyük heyecan içindeydim. Ve 1970 yılı gelip çatıp Umut filmi bomba gibi patlayınca, gazete yöneticileriyle konuştum ve ben de Türk sineması hakkında yazmaya başladım. Ve Yılmaz Güney’in filmleriyle birlikte Türk sineması eleştirmenliğine de soyundum ve bu o zamandan beri aksamadan devam etti. Öyle ki, 70’li yıllarda yazdığım yazılar, biraz da ‘Umut’ filminden yola çıkarak “sinemamızın umut yılları” adıyla kitaplaştı.” şeklinde anlatmıştır.

Atilla Dorsay haberleri

Atilla Dorsay, Atilla Dorsay biyografisi, Atilla Dorsay hayatı, Atilla Dorsay özgeçmişi, Atilla Dorsay hakkında, Atilla Dorsay doğum yeri
Atilla Dorsay fotoğraf, Atilla Dorsay video, Atilla Dorsay resim, Atilla Dorsay kimdir?, Atilla Dorsay kaç yaşında?, Atilla Dorsay nereli,
Atilla Dorsay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!