Aydın Boysan Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Haziran.1921

Ölüm tarihi
Aydın Boysan kaç yaşında öldü: 97
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Mimar, Gazeteci, Yazar
Aydın Boysan doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Aydın Boysan Kimdir?

17 Haziran 1921 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Aydın Boysan, köken olarak Rizeli’dir. Babasının Tekel firmasında muhasebeci olduğu Aydın Boysan’ın, annesi ise bir öğretmen olan Nevreste Hanım’dır. Boysan’ın çocukluğu, İstanbul’un Samatya bölgesinde yer alan Narlıkapı Çıkmazı’nda geçti.

Pertevniyal Lisesi’ni 1939 yılında tamamlayan Boysan, 1945’te ise Güzel Sanatlar Akademisi’nden (Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü) mimar olarak mezun oldu. 54 sene boyunca mimarlık mesleğini icra eden Boysan’ın kariyeri 1999’a kadar sürdü. Ayrıca Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer almayı başaran Boysan, bu kurumda yönetim kurulu üyeliği, ilk genel sekreterlik ve İstanbul şube başkanı gibi görevlerde bulundu. Mimarlık alanında ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan Boysan, bu yarışmalardan çeşitli ödüllerle dönmeyi başardı.

Hakkari hükümet konağını inşa eden Boysan, 1957 ile 1972 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Kendi kitaplarını yayınlamak için 1984 ile 1993 yılları arasında Bas Yayınları’nı kuran Boysan, gazetecilik kariyerine ise 61 yaşında başladı. Ömrü boyunca 41 kitap yazan Boysan, 1984-1993 yılları arasında Hürriyet ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

1949’da Suzan Hanım ile evlenen Boysan, Mimar Burak Boysan’ın babasıdır. Ancak dublaj sanatçısı ve sinema oyuncusu olan Haldun Boysan’ın babası değildir. Boysan’ın eşi Suzan Hanım 2016 yılında hayatını kaybetti. Aydın Boysan ise 5 Ocak 2018’de, İstanbul’daki evinde, organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayatını kaybetti.

Mimarlık kariyerinde büyük işler başaran Aydın Boysan’ın eserleri arasında Hakkâri vilâyet konağı (ilk projesi), Hürriyet Medya Towers (Güneşli, İstanbul), Sütlüce’deki Arçelik binası, Arçelik Çayırova Fabrikası (İstanbul, 1967), Nasaş Alüminyum Tesisleri (Gebze-Kocaeli), Turistik Otel Termal (Uludağ-Bursa), Eczacıbaşı binası (şu an yerinde Kanyon Alışveriş Merkezi var), İpekkağıt Karamürsel yapısı, Orhangazi Döktaş binası, Çorlu Aymar binası, Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi ve Çatalca’daki Nesin Vakfı binalarının restorasyonu yer almaktadır.

Aydın Boysan haberleri

Aydın Boysan, Aydın Boysan biyografisi, Aydın Boysan hayatı, Aydın Boysan özgeçmişi, Aydın Boysan hakkında, Aydın Boysan doğum yeri
Aydın Boysan fotoğraf, Aydın Boysan video, Aydın Boysan resim, Aydın Boysan kimdir?, Aydın Boysan kaç yaşında?, Aydın Boysan nereli,
Aydın Boysan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!