Aydın Tansel Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Mayıs.1945

Ölüm tarihi
Aydın Tansel kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Şarkıcı, Müzisyen
Aydın Tansel doğum yeri: Ankara
Ölüm yeri: Bodrum, Muğla

Aydın Tansel Kimdir?

Aydın Tansel, 29 Mayıs 1945’te Ankara’da doğmuş, öğretmen olan bir ailenin çocuğudur. Annesi Cahide, babası Selahattin Tansel’dir. Ailesi Şebgün, Büke ve Burak Tansel olmak üzere üç kardeşten oluşmaktadır. Hayatının ilk yıllarını Ankara, Bahçelievler’de geçirmiştir. İlkokul birinci sınıfta mandolin çalmaya başlamış, lise yıllarında ise klasik gitar ve şan eğitimi almıştır. Ankara Cumhuriyet Lisesinde okurken kurduğu bir trio ile müzik kariyerine ilk adımını atmıştır. Liseden sonra, Ankara Üniversitesi’nde Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümü’nden mezun olmuştur.

Ardından, Doğu Anadolu’da birçok arkeolojik kazıda yer almış, özellikle Kars’ın Ani ören yerinde aktif olarak görev yapmıştır. Ne var ki, müziğe olan yoğun ilgisi onu müzik kariyerine yönlendirmiştir.

Akabinde İstanbul’a taşınan Tansel, bir süreliğine Latin Amerika türündeki yabancı şarkıları seslendirmiştir. Ardından, Sezen Cumhur Önal ile birlikte ilk plak prodüksiyonlarına başlamıştır. 1969’da yayımlanan ikinci 45’lik plağı olan “Genç Kızlar” Türkiye’de geniş çapta tanınmasına olanak sağlamıştır. 70’lerin başında ise kendi bestelerini yapmaya ve söylemeye başlamıştır. 1975’te çıkardığı “Günler Aylar”, 1976’da “Çisil Çisil Yağmur” ve yine 1975’te “Neydi Aradığım” isimli şarkıları oldukça popüler olmuştur.

Aydın Tansel, kariyeri boyunca üç kez geniş kapsamlı Anadolu turuna çıkmıştır. TRT televizyonunun siyah-beyaz yayın döneminde, canlı program yapan ilk sanatçılar arasında yer almıştır. “Günler Aylar” adlı şarkısıyla adı geniş kitlelere duyurmuş ve ün kazanmıştır.

1976’da Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Ses Yarışması’nda üçüncü olarak büyük başarı göstermiştir. 1994 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda ise Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştur. 1977 yılında “Yılın Şarkıcısı” seçilmiş ve 1978 Eurovision Türkiye elemelerine “Hiç Şansım Yok” adlı şarkısıyla katılmıştır.

Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Tansel, Ümit Efekan yönetmenliğindeki “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmde Müjde Ar ve Sevda Ferdağ ile başrolü paylaşmıştır. Ticaretle de uğraşan sanatçı, kısa süreliğine evli kalmış ve karate sporunda ikinci kuşak siyah kuşak sahibi olmuştur.

Tansel, 1 Nisan 2016 tarihinde 71 yaşında Bodrum’daki evinde kalp krizinden hayatını kaybetmiştir.

Albüm çalışmaları arasında “Çisil Çisil Yağmur”, “Ve Dünyası (Dansım Geldi)” ve “Küskünüm” bulunmaktadır. “Kılıç Bey” ve “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmlerde de oyunculuk yapmıştır.

Aydın Tansel haberleri

Aydın Tansel, Aydın Tansel biyografisi, Aydın Tansel hayatı, Aydın Tansel özgeçmişi, Aydın Tansel hakkında, Aydın Tansel doğum yeri
Aydın Tansel fotoğraf, Aydın Tansel video, Aydın Tansel resim, Aydın Tansel kimdir?, Aydın Tansel kaç yaşında?, Aydın Tansel nereli,
Aydın Tansel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!