Ayhan Sicimoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ağustos.1950
Ayhan Sicimoğlu kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen, TV sunucusu, İş adamı
Ayhan Sicimoğlu doğum yeri: Niğde

Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Ayhan Sicimoğlu, televizyondaki yolculuğuna hem yapımcı hem de sunucu olarak başlamıştır. Sonrasında gezi-kültür programlarından birine imza atarak daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı bulmuştur.

Sicimoğlu, 25 Ağustos 1950 tarihinde Niğde’de dünyaya gelmiştir. Anne adı Şükriye, babası ise inşaat mühendisi Şahap Sicimoğlu’dur. Kendisinin batısına doğru bir abla ve bir de kız kardeşi bulunmaktadır. Sicimoğlu, çocukluğunu İstanbul, Moda’da sürdürmüştür. Sicimoğlu ailesi köken olarak Kayserili olup, Ayhan Sicimoğlu’nun eğitimi Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlanmıştır. Lisede, müzikle iç içe geçtiği okul orkestralarıyla beraber çalmıştır. Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nde ekonomi eğitimi aldıktan sonra, fotoğraf ve sinema üzerine eğitim alabilmek adına İngiltere’ye gitmiştir.

Roma’ya gittiği dönemlerde moda fotoğrafçılığını tercih eden Sicimoğlu, orada müzikte çıkar yol olduğunu gördü ve İtalyan müzisyen Toni Esposito ile birlikte bir müzik grubu kurdu. Grubun bir parçası olarak 76-81 yılları arasında Roma’da dört sene yaşadı. 1981 yılında askerlik görevini yerine getirmek için Türkiye’ye döndü ve daha sonra babasının tekstil işine katılmak için New York’a yerleşti. Yaklaşık 6 yıl boyunca orada yaşamış ve çalışmıştır. 2006 yılında tekrar dönüş yaptığı İstanbul’da kalmayı tercih etmiştir.

1970’li yıllarda, üniversite yıllarından tanıdığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Galip Boransu gibi isimlerle birlikte bir funk grubu kurdu ve İpucu Beşlisi adını verdi. Bu grupla bir süre Seyyal Taner ile çaldılar ve Sicimoğlu’nun düzenlemeleriyle popülerleşen şarkılar yaptılar. MFÖ grubunun kült şarkılarından biri olan Ele Güne Karşı, İpucu Beşlisi tarafından düzenlendi. Grubun 1970’lerin sonunda dağılmasının ardından Ayhan Sicimoğlu solo kariyerine devam etti. MFÖ’nün popüler şarkılarından biri olan Peki Peki Anladık, Sicimoğlu’na ithaf edildi ve bunu Mazhar Alanson açıkladı.

Gezi ve kültür programıyla çeşitli TV kanallarında boy göstermesinin yanı sıra, kendisi kurduğu Latin All Stars grubuyla da perküsyon performansları sergiliyor. Joy FM’de Latin Lover adlı radyo programına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Hürriyet Seyahat gazetesinde haftalık yazıları yer alıyor. Kendi deyimiyle “hastayım” dediği şeyleri izleyicilerle paylaşıyor.

Konuşabildiği diller İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce’dir.

Sicimoğlu’nun kızı Ayşe Sicimoğlu da müzikle iç içe ve opera şanyatısı olmuştur. Ayhan Sicimoğlu’nun eşi Zeynep Sicimoğlu’dur.

Solo albüm çalışmalarına 2006 yılında “Friends & Family” adlı albümü ile başladı. İkinci albümü ise 2011 yılında “En Estambul” oldu ve içinde birçok farklı ses tonu ve tarzı dinleyiciye sundu.

Ayrıca dalgıç olan ve denizi seven Sicimoğlu bir dönem Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı göreve de getirilmiştir.

Kitapları ve albümleri de bulunan Sicimoğlu, seyahat etme, iyi yemek, yelken, müzik gibi aktivitelerden hoşlanır. Trafik, sigara ve İstanbul’un tahribatı ise sevmediği şeyler arasındadır.

Ayhan Sicimoğlu haberleri

Ayhan Sicimoğlu, Ayhan Sicimoğlu biyografisi, Ayhan Sicimoğlu hayatı, Ayhan Sicimoğlu özgeçmişi, Ayhan Sicimoğlu hakkında, Ayhan Sicimoğlu doğum yeri
Ayhan Sicimoğlu fotoğraf, Ayhan Sicimoğlu video, Ayhan Sicimoğlu resim, Ayhan Sicimoğlu kimdir?, Ayhan Sicimoğlu kaç yaşında?, Ayhan Sicimoğlu nereli,
Ayhan Sicimoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!