Aykut Edibali Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Nisan.1942

Ölüm tarihi
Aykut Edibali kaç yaşında öldü: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Siyasetçi, Yazar
Aykut Edibali doğum yeri: Sandıklı, Afyonkarahisar
Ölüm yeri: Ankara

Aykut Edibali Kimdir?

Öne çıkan siyasetçi, yazar ve Millet Partisi’nin lideri olan Aykut Edibali, 13 Nisan 1942’de Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde dünyaya geldi. Ebeveynleri Ali ve Rahime Edibali’dir. Aykut Edibali, Afyon Dumlupınar İlkokulu’nu 1953’te, Afyon Ortaokulu’nu 1956’da ve Afyon Lisesi’ni 1959’da tamamladı. Ardından 1963’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından, Türk siyasi ve sosyal hayatında önemli bir yer edinen “Yeniden Milli Mücadele” isimli yeni bir siyasi hareketin öncülüğünü yaptı. 1970 yılında Otağ Yayınevi ve tesislerini kurdu ve aynı yılın Şubat ayında “Yeniden Milli Mücadele” dergisini yayınlamaya başladı. Ayrıca Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek ve Çağrı gibi dergilerde makaleleri yayınlandı.

1974 yılında “Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır?” başlıklı bir kitap yazdı ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve adanın Türkiye’ye ilhakını savundu.

Mart 1975’te Yeni Ortam Gazete ve Matbacılık tesislerini satın aldı ve Bayrak Gazetesi’ni çıkardı. Gazete, dört yıl boyunca günlük olarak yayınlandıktan sonra haftalık yayına geçti.

1984’te “Yeniden Milli Mücadele” hareketinin kadrolarıyla birlikte Islahatçı Demokrasi Partisini kurdu ve partinin kurucu genel başkanlığını üstlendi.

1991 yılında Refah Partisi ve Milliyetçi Çalışma Partisi ile işbirliği yapan Islahatçı Demokrasi Partisi, 6 Kasım 1991 tarihinde Kayseri milletvekili olarak TBMM’ye giriş yaptı. Edibali daha sonra partiden istifa ederek 1992’de Barış ve Birlik Partisi’ni kurdu ve genel başkanı oldu.

1992’de Islahatçı Demokrasi Partisi’nin ikinci olağan kongresinde, Birlik ve Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi birleşerek “Millet Partisi” adını aldı ve Aykut Edibali genel başkan seçildi. Mayıs 2012’deki Millet Partisi kongresinde de tek listeye çıktı ve yeniden genel başkanı oldu.

Edibali, 1975’te Filiz Kapusuzoğlu ile evlendi ve altı çocukları oldu. 2011 milletvekili seçimlerinde, eşi Filiz ve en büyük kızı Rahime ile birlikte aday oldu.

14 Ocak 2022’de Ankara’da 80 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri arasında “Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır”, “Sosyal Sistemlerin Temelleri”, “Milli mücadelede Kadroların Vazifeleri”, “Komünist İhtilale Karşı Tedbirler”, “İlmi Sağ”, “Kadroların Vazifeleri”, “İnkılap İlmi”, “Milli Mücadelenin stratejisi”, “Birlik Davamız”, “Kuran’ın Aksiyon Öğretisi”, “Beş Çayı” dâhil olmak üzere birçok kitap bulunmaktadır.

Aykut Edibali haberleri

Aykut Edibali, Aykut Edibali biyografisi, Aykut Edibali hayatı, Aykut Edibali özgeçmişi, Aykut Edibali hakkında, Aykut Edibali doğum yeri
Aykut Edibali fotoğraf, Aykut Edibali video, Aykut Edibali resim, Aykut Edibali kimdir?, Aykut Edibali kaç yaşında?, Aykut Edibali nereli,
Aykut Edibali memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!