Ayla Erduran Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Eylül.1934
Ayla Erduran kaç yaşında: 89
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Ayla Erduran doğum yeri: İstanbul

Ayla Erduran Kimdir?

Doğum tarihi 22 Eylül 1934 olan kemancı Ayla Erduran, İstanbul’da doğmuş ve henüz dört yaşında keman çalmayı öğrenmiştir. On yaşında ise Ferdi Ştatzer eşliğinde İstanbul’daki Saray Sineması’nda ilk resitalini vermiştir.

Erduran, 11 yaşındayken Niccolo Paganini’nin konçertosunu çalarak Paris Konservatuvarı’na kabul almayı başarmıştır. Paris Ulusal Konservatuvarında 1946-1951 yılları arasında Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından 1951 – 1955 yılları arasında ABD’de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile keman üzerine çalışmalar sürdürmüştür.

1957 – 1958 yılları arasında ise Moskova Konservatuvarında David Oistrakh ile çalışmalarda bulunmuştur. Aynı dönemde “Wieniawski” yarışmasında finale kalarak ödül kazanmıştır. Kariyeri boyunca Avrupa, ABD, Kanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’nin birçok kentinde turnelere çıkmıştır.

1958 yılında, Belçika Kraliçesi Elizabeth’in de katıldığı bir etkinlikte, Erduran Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunu ilk kez seslendirdi. 1963 yılında Cumhuriyet Senfoni Orkestrası ile Anadolu ve Orta Doğu’da bir dizi konser verdi.

1964 yılında Mithat Fenmen ile birlikte Londra’da düzenlenen bir resitalinde, “Harriet Cohen-Olga Verney” ödülüne layık görüldü. Bir sonraki yıl ise Londra’daki Albert Hall’da Rozhdestvensky ile birlikte Johannes Brahms’ın keman konçertosunu seslendirdi ve bu performans BBC tarafından canlı olarak yayınlandı.

1970 yılında Hollanda’da Ludwig van Beethoven Ödülü’nü kazandı. Takip eden yıl ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

1973’lerden 1990’lara kadar İsviçre’deki popüler konservatuvarlarda öğretmenlik yaparak birçok tanınmış sanatçı yetiştirdi. Müzik yazarı Evin İlyasoğlu, Erduran’ın hayatını 2002 yılında “Ayla’yı Dinler misiniz?” başlıklı bir biyografi romanında anlattı.

Ayla Erduran, kariyerinin çok büyük bir bölümünde 1710 yapımı Antonio Stradivari “Nelson-ex, The Roederer” kemanı çaldı ve bunu 1994’te sattı. Ardından 1720 yapımı bir “Guarnerius” keman kullanmayı tercih etti.

Erduran, bir röportajında “Hayatımın çoğu keman çalarak geçti, şimdi doğa ve güneşte olma hayalim var” diyerek doğa aşkını ve seyahat etmeyi istediğini belirtmiştir.

Erduran’ın albümleri arasında “Ayla Erduran Plays Johannes Brahms” ve “Ayla Erduran Plays J. S. Bach” gibi çalışmalar bulunmaktadır.

Ayla Erduran haberleri

Ayla Erduran, Ayla Erduran biyografisi, Ayla Erduran hayatı, Ayla Erduran özgeçmişi, Ayla Erduran hakkında, Ayla Erduran doğum yeri
Ayla Erduran fotoğraf, Ayla Erduran video, Ayla Erduran resim, Ayla Erduran kimdir?, Ayla Erduran kaç yaşında?, Ayla Erduran nereli,
Ayla Erduran memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!