Ayşe Gülsün Bilgehan Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Şubat.1957
Ayşe Gülsün Bilgehan kaç yaşında: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar, Akademisyen, Milletvekili
Ayşe Gülsün Bilgehan doğum yeri: Ankara

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir?

25 Şubat 1957’de Ankara’da doğan Ayşe Gülsün Bilgehan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu ve gazeteci Metin Toker’in kızıdır. Siyasal Bilimler alanında Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’nden mezun olan Bilgehan, kariyerine Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı olarak başladı.

Bilgehan, 2002’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ankara Milletvekili seçildi. Bu süre zarfında, Türkiye’nin kurucu üyeler arasında bulunduğu Avrupa Konseyi’nde ve aynı yerin parlamentosunda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Ayrıca, anneannesi Mevhibe Hanım’ın Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu ve ilk yılları hakkındaki anılarını topladığı iki ciltlik “Mevhibe” kitabı ile İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri tarafından “Yılın Kadın Yazarı” ve “Abdi İpekçi Ödülü”nü aldı.

2011’de CHP Ankara Milletvekili olarak bir kez daha seçildi ve bu dönemde AKPM Sosyalist Kadın Çalışma Grubu Başkanlığını yaptı. Fransızca ve İngilizce bilen Bilgehan, evli ve üç çocuk annesidir. Ocak 2015’te Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanlığına yeniden seçildi.

CHP’nin 22-23 Mayıs 2010’da yapılan kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan seçildikten sonra, Bilgehan CHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak seçildi. Ancak 3 Kasım 2010’da Önder Sav ile birlikte yeni yönetimde yer almadı. 18 Aralık 2010’da Parti Meclisi üyeliğine yeniden seçildi ve 25 Aralık 2010’da Genel Başkan yardımcısı oldu. Bu görevi Ağustos 2011’e kadar sürdürdü.

2015 genel seçimlerinde CHP listesinden üçüncü kez Ankara Milletvekili seçildi ve halen CHP Parti Meclisi üyesidir. 1 Kasım 2015 seçimlerinde de CHP Ankara Milletvekili olarak seçildi.

Bilgehan, “Onur Nişanı” (Fransa Devleti), “Üstün Hizmet Madalyası” (Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi), “Yılın Kadın Yazarı” (İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri) ve Abdi İpekçi Ödülleri’nin sahibidir. Ayrıca “Mevhibe”, “Mevhibe 2” ve “Mevhibe – Çankaya’nın Hanımefendisi” adlı kitapların yazarıdır.

Ayşe Gülsün Bilgehan haberleri

Ayşe Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan biyografisi, Ayşe Gülsün Bilgehan hayatı, Ayşe Gülsün Bilgehan özgeçmişi, Ayşe Gülsün Bilgehan hakkında, Ayşe Gülsün Bilgehan doğum yeri
Ayşe Gülsün Bilgehan fotoğraf, Ayşe Gülsün Bilgehan video, Ayşe Gülsün Bilgehan resim, Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir?, Ayşe Gülsün Bilgehan kaç yaşında?, Ayşe Gülsün Bilgehan nereli,
Ayşe Gülsün Bilgehan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!