Ayşegül Yüksel Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Mayıs.1941
Ayşegül Yüksel kaç yaşında: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Akademisyen, Yazar
Ayşegül Yüksel doğum yeri: İstanbul

Ayşegül Yüksel Kimdir?

8 Mayıs 1941 İstanbul doğumlu Ayşegül Yüksel, aslen Ayşegül Günkut olarak dünyaya gelmiştir. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamladığı öğreniminin ardından 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Tiyatro eleştirmeni, çevirmen, akademisyen, ve yazar olan Yüksel, Türk tiyatrosuna ve dramatik sanatlara büyük katkılar sağlamış bir figürdür.

Eğitim hayatına Amerika’da devam eden Yüksel, New York Üniversitesi’nden “Master of Arts” unvanı ile dönmüştür. Hayatının çeşitli dönemlerinde ODTÜ’de ve Ankara Üniversitesi’nde farklı pozisyonlarda bulunmuştur.

Türk tiyatrosuna olan büyük katkılarından dolayı 1985 yılında doçent ve 1992 yılında profesör oldu. Hali hazırda emekli olmasına rağmen, Ankara Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü programlarda ders verme faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca, Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali danışma kurulu üyesi olan Yüksel, birçok değerli makale ve çeviriye de imza atmıştır.

Ayşegül Yüksel, çok dillidir ve çeşitli dergicilik faaliyetlerinde bulunmuş bir isimdir. Aslan Asker Şvayk, Rüya Yorum Metodu ve Cumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı gibi eserleri Türkçeye kazandırmıştır. Bu eserlerden John Arden’ın “Musgrave’in Dansı” adlı eseri Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.

Ayrıca, Nazım Hikmet Vakfı danışma kurulu üyeliği ve Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki kültürel bağları güçlendirmeye yönelik çeşitli organizasyonlarda bulunmuştur. Kariyeri boyunca çeşitli ödüllere layık görülen Yüksel’in, Türk tiyatrosuna olan katkıları kabul görmüştür.

Yüksel, 1969 yılında Y. Önder Yüksel ile evlenmiştir. Bu evlilikten Ömür ve Özgür adında iki çocuğu olmuştur. Çeşitli ansiklopedilere katkıda bulunan Yüksel, Türk tiyatrosu ve dram sanatı üzerine birçok önemli kitaba da imza atmıştır.

Ayşegül Yüksel haberleri

Ayşegül Yüksel, Ayşegül Yüksel biyografisi, Ayşegül Yüksel hayatı, Ayşegül Yüksel özgeçmişi, Ayşegül Yüksel hakkında, Ayşegül Yüksel doğum yeri
Ayşegül Yüksel fotoğraf, Ayşegül Yüksel video, Ayşegül Yüksel resim, Ayşegül Yüksel kimdir?, Ayşegül Yüksel kaç yaşında?, Ayşegül Yüksel nereli,
Ayşegül Yüksel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!