Ayten Alpman Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Ekim.1930

Ölüm tarihi
Ayten Alpman kaç yaşında öldü: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Pop Şarkıcısı, Müzisyen
Ayten Alpman doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Ayten Alpman Kimdir?

Ünlü Türk şarkıcı Ayten Alpman, 10 Ekim 1930 tarihinde İstanbul, Yeşilköy semtinde doğdu. Müzikal yolculuğuna ilk adımı, Nişantaşı Kız Lisesi’nde eğitim alırken, İlham Gencer sayesinde attı. Müzik hayatına atıldığında, ilk repertuarını İngilizce şarkılar oluşturdu. Bir süre sonra ailesi, Alpman’ı Erenköy Kız Lisesi’ne gönderdi ve lise eğitimini burada tamamladı. Lise bittikten sonraysa, İlham Gencer’in bizzat kendisine yönelik solistlik teklifini kabul ederek 1949 yılında İstanbul Radyosu’nda program yapmaya başladı. İlk söylediği parça “You Are Always In My Heart” oldu ve Taksim Belediye Gazinosu’ndaki Tıp Balosu’nda ilk sahne deneyimini yaşayarak aynı parçayı seslendirdi. Bu dönemle beraber dikkatleri üzerine çekti ve bu onu Amerikalı caz bestecisi Arif Mardin’in dikkatini çekti ve caz türünde şarkılar söylemesi konusunda ona teşvik etti.

Ayten Alpman’ın profesyonel sahne hayatı, 1952’de Yeşilköy Deniz Park Oteli’nde başladı. Üç ay burada sahne aldıktan sonra, Kervansaray Gece Kulübü tarafından transfer edildi. 1953 yılında İlham Gencer’le ilişkisini pekiştirerek evlendi ve birlikte Çatı Gece Kulübü’nü açtılar. Ancak evlilikleri 1961 yılında sona ermiştir.

1959 yılında “Sayanora / Passion Flower” isimli ilk plağı taş plak formatında çıktı ve kısa bir süre sonra İsmet Sıral Orkestrası ile çalışmalara başladı. Bu anlaşma çerçevesinde 1963 yılında İsmet Sıral ile İsveç’e gitti ve iki yıl boyunca onunla, bir yıl ise farklı bir caz orkestrasıyla sahneye çıktı. Ancak Türkiye’ye döndükten sonra, caz müziğinin popülerliği yerini Türkçe sözlü düzenlemelere bıraktığından dolayı sahnede aynı başarıyı yakalayamadı. Ancak Fecri Ebcioğlu’nun ısrarıyla Türkçe şarkılar söylemeye başladı ve ilk defa “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” adlı çalışmasını 45lik plak formatında yayınlandı.

Ayten Alpmanın ikinci evliliği 1968 yılında Ümit Aksu ile oldu. 1970 yılında ise Fecri Ebcioğlu ile bir araya gelerek “Sensiz Olamam” şarkısıyla büyük bir çıkış yakaladı. Bu başarısını 1972 yılında “Bir Başkadır Benim Memleketim” isimli şarkı ile devam ettirdi. Şarkının sözlerini Fikret Şeneş’in yazdığı bu parça ilk etapta çok fazla ilgi görmedi. Ancak 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında TRT’de sık sık yayınlandı ve büyük bir popülerlik kazandı. Şarkı, Mireille Mathieu’nun Fransızca’da seslendirdiği versiyonla birlikte, Türkiye’de milli marş olarak anılmaya başlamıştır.

Ayten Alpman, son profesyonel sahne deneyimini 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü’nde yaşadı. 1995 yılında ses tellerindeki nodüller sebebiyle ameliyat olduğu ve bu nedenle sahne yaşamına bir süre ara verdi. 2007 yılında, popüler Türk pop şarkılarının yer aldığı “Bir Başkadır Ayten Alpman” adını taşıyan bir albüm çıkarttı. Yaşamının son yıllarını, nadiren caz konserlerinde sahne alarak geçirdi.

2012 yılında zatürre nedeniyle kaldırıldığı Şişli Osmanoğlu Hastanesi’nde, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Ayten Alpman, Türk caz müziğine katkıları ve müzikal mirasıyla hatırlanacak bir figürdür.

Ayten Alpman haberleri

Ayten Alpman, Ayten Alpman biyografisi, Ayten Alpman hayatı, Ayten Alpman özgeçmişi, Ayten Alpman hakkında, Ayten Alpman doğum yeri
Ayten Alpman fotoğraf, Ayten Alpman video, Ayten Alpman resim, Ayten Alpman kimdir?, Ayten Alpman kaç yaşında?, Ayten Alpman nereli,
Ayten Alpman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!