Balarısı Ahmet Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1925

Ölüm tarihi
Balarısı Ahmet kaç yaşında öldü: 97
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Balarısı Ahmet doğum yeri: Gemlik, Bursa
Ölüm yeri: İstanbul

Balarısı Ahmet Kimdir?

Türkiye’de ağız armonikasına ayrı bir soluk kazandıran ve ustası olarak anılan Balarısı Ahmet veya gerçek adıyla Ahmet Faik Şener, bu alanda bilinenin ötesinde bir performans göstermiştir.

Müzik dünyasında bir çok ilklere ismiyle eşlik eden Balarası Ahmet, Konçertoların gücünü ve etkileyiciliğini ağız armonikası ile Türkiye’de ilk defa birleştirdi ve müziği bir adım öteye taşıdı. Bu kavramın isim babası olarak gazinolarda “müzikli fanteziler” adı altında türünün ilk örneklerini ortaya koyarak müzik dünyasında yeni bir akım başlattı.

1925 yılında Gemlik, Bursa’da dünyaya gelen Ahmet Faik Şener, ilkokul yıllarında armonika ile tanışmış ve bu alanda kendini geliştirerek Türkiye’nin geniş kitleler tarafından tanınan bir ağız armonikası ustası olmuştur. Ağız armonikasına olan bağlılığı ve yeteneği, onun ilkokul yıllarından itibaren bu kariyere yönelmesini sağlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimini üçüncü sınıfta bırakarak tamamen müziğe odaklanmıştır.

1946 yılında hukuk fakültesi yıllarında yine bir ilki gerçekleştirerek Şerif Yüzbaşıoğlu ve Şefik Uyguner ile birlikte “Balarıları” adlı ilk topluluğunu kurdu. Bu topluluk, döneminin en popüler ekipleri arasına girmiştir.

Ağız armonikasının geniş ses skalası sayesinde, klasik müzikten halk müziğine farklı müzik türlerini yorumlama şansı elde etmiş ve bu sayede çeşitli konserler ve televizyon programlarına katılmıştır. Malcolm Arnold ve Alessandro Marcello’nun ağız armonikası için yazılmış bestelerini çalmıştır.

1970’li yıllarda sahne hayatına son veren Şener, solfej ve armoni dersleri alarak çok sesli müziğe yönelmiştir. Ağız armonikası konserlerini seslendirmeye başlamış ve önemli orkestralarla birlikte konserler vermiştir. Kariyerinin en önemli anlarından biri olan 1975 yılındaki konserinde, İngiliz besteci Malcolm Arnold’un “Ağız Armonikası Konçertosu”nu seslendirmiştir.

Twins Records Production tarafından basılan bir plakta Frederic Chopin’in “Re Bemol Majör Minute Valsi” ve “Sultanîyegâh Sirtosu” seslendirmiştir. Harusyan Hanetyan’ın Balarısı Ahmet adına yazılan konser fantezisi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydedildi ve Avusturya’da plak olarak yayınlandı.

Erol Sayan ile birlikte Türk müziğini çok sesli bir şekilde yorumlama çalışmaları ile de adını duyuran Balarası Ahmet, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Balarısı Ahmet haberleri

Balarısı Ahmet, Balarısı Ahmet biyografisi, Balarısı Ahmet hayatı, Balarısı Ahmet özgeçmişi, Balarısı Ahmet hakkında, Balarısı Ahmet doğum yeri
Balarısı Ahmet fotoğraf, Balarısı Ahmet video, Balarısı Ahmet resim, Balarısı Ahmet kimdir?, Balarısı Ahmet kaç yaşında?, Balarısı Ahmet nereli,
Balarısı Ahmet memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!