Barış Manço Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Ocak.1943

Ölüm tarihi
Barış Manço kaç yaşında öldü: 56
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Barış Manço doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Barış Manço Kimdir?

Ünlü Türk müzisyen Barış Manço, müzik besteciliği, şarkı sözü yazarlığı, yazarlık, gezi yazarlığı, ses sanatçılığı ve televizyon programı yapımcılığı ile öne çıkan, tarih boyunca en çok ilgi çeken kişilerden biriydi. Yerli ve yabancı birçok müzikal başarısı ile birlikte dikkat çeken saç modeli ve sürekli taktığı şövalye yüzükleri ile hafızalarımızda yer edindi. Öyle ki, 150’den fazla ülkeyi ziyaret ederek, aldığı kırılması güç bir rekora sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Manço, 2 Ocak 1943’te saat 02:00 civarında, Zeynep Kamil Hastanesi’nde dünyaya geldi. İkinci dünya savaşının zor zamanlarında ekmek karnesi ile yaşamını sürdüren İsmail Hakkı ve Rikkat Uyanık’ın ailesi, “Savaş” adını taşıyan ilk çocuklarından sonra ikinci oğullarının “Barış” adını taşımasını istedi. Aslında isim adlandırmasında her ne kadar kelime anlamları olsa da, Türkiye’de Barış adını ilk alan kişinin Barış Manço olduğunu daha sonra ‘7 den 77 ye’ programı sayesinde öğrendi.

Manço ilkokul hayatına Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda başladı. 4. sınıfı Ankara Maarif Koleji İlkokulu’nda ve 5. sınıfı Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda okudu. Bu okul süresince birçok okul değiştirmesi onun ilk gezilerinin başlangıcı oldu diyebiliriz. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’ne başladı. Galatasaray Lisesi’nde okuyan abisi Savaş Manço’nun lakabı ‘Ayı’ olduğu için ‘Büyük Ayı ve ‘Küçük Ayı’ lakapları Manço’nun basamağını oldu.

Müziğe küçük yaşlarda tanışan Manço, annesinin ses sanatçısı olmasının da buna katkısı olmuştur.14 yaşında Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşlarıyla birlikte Kafadarlar adlı grubunu kurdu. Asaf Savaş Akad da bu grubun saksofoncusuydu, Manço dönemin popüler müziklerini yorumladığı Haramiler okulu ile çalıştı.

1958’in Mart ayında ilk defa sahneye çıkmıştı. İlk sahne performansında abisine “Ben çocuklara şarkı söyleyeceğim” demişdir. Özellikle Barış Manço, kendi başarıları ve annesi Rikkat Uyanık Hanım’ın dikkatini çeken kişi “Daniel Filipacchi” olmuştur. Bu kişi, Barış Manço’nun aksanını beğenmemiş ve plak radyosunda yayınlanmasını yasaklamıştır. Bu olaya oldukça sinirlenen Barış, bundan sonra sadece Türk şarkıcısı olacağını kararlaştırdı.

Barış Manço, bir dönem Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşlarıyla “Barış Manço ve Kafadarları” isimli grubunu kurmuş ve bu grupla sevilen şarkıları seslendirmiştir. Aynı zamanda lisede müzikle ilgilenmesinin yanı sıra, geçimini sağlamak adına çeşitli işlerde çalışmıştır. Ayrıca Fransa’da müzik kariyerini sürdürmek ve Belçika’da yaşayan abisi Savaş’ın yanında kalmak için Liege şehrine taşındı. Burada Türkiye’den getirip Türk işçilere gösterdiği filmlerle hayatını idame ettirdi.

Londra Hyde Park’ta tanıştığı İngiliz “Jonathan Glemser” (Yardbirds’ İn ilk gitaristi), Amerikalı müzikolog “Jonathan”, Tunuslu davulcu “Mounir” ve Kafkasyalı bas gitarist “Onkan”dan oluşan Barış Manço Ve grubunu kurmuştur. Bu grup ile bir araya gelen farklı kültürlerden gelen müzisyenler, kendi müzik anlayışlarını ve icra yeteneklerini geliştirme fırsatı bulmuştur.

Barış Manço haberleri

Barış Manço, Barış Manço biyografisi, Barış Manço hayatı, Barış Manço özgeçmişi, Barış Manço hakkında, Barış Manço doğum yeri
Barış Manço fotoğraf, Barış Manço video, Barış Manço resim, Barış Manço kimdir?, Barış Manço kaç yaşında?, Barış Manço nereli,
Barış Manço memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!