Barış Terkoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Ekim.1980
Barış Terkoğlu kaç yaşında: 43
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Mühendis, Gazeteci, Yazar
Barış Terkoğlu doğum yeri: İstanbul

Barış Terkoğlu Kimdir?

Barış Terkoğlu’nun hayatı 13 Ekim 1980 tarihinde İstanbul’da başlar. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okuyarak lisans eğitimini tamamlar ve daha sonra Marmara Üniversitesi’nde Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler üzerine yüksek lisans yapar. Doktora çalışmalarını da yine aynı üniversitede sürdürmüştür.

Barış Terkoğlu’nun gazetecilik hayatı CNN Türk’te araştırmacı olarak görev aldığı Oradaydım adlı belgesel programıyla başlar. 2008-2010 yılları arasında burada çalışır. 2008 yılında başladığı OdaTV’deki kariyeri 2021 yılına kadar sürer ve burada haber müdürlüğü pozisyonunda bulunur. Ergenekon soruşturmasının bir parçası olarak 2011 yılında tutuklanır ve Silivri Cezaevi’nde 19 ay geçirir. Ancak, OdaTV iddianamesinde yer alan dijital dokümanların haksız yere gazetecilerin bilgisayarlarına yüklendiği, Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve ODTÜ ile bir Amerikan bilişim firmasının kanıtlarıyla ortaya çıktı. 2012’de tahliye edilir.

Terkoğlu, 2018’den itibaren Cumhuriyet gazetesinde yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Halk TV’de Şirin Payzın ve Emin Çapa ile birlikte Sözüm Var adlı programı sunmaktadır ve Barış Pehlivan’la açtığı “B yüzü” adında bir YouTube kanalı vardır.

Barış Terkoğlu’nun özel yaşamında 2019’da Özge İzdeş ile evlenmiştir ve Ali Derya (d. 16 Şubat 2014) adında bir oğlu vardır.

Profesyonel hayatının bir kısmını yazıya döken Terkoğlu, Barış Pehlivan ile birlikte Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler, Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları, Metastaz ve Metastaz 2: Cendere adlı kitapları yazmıştır. Ayrıca Sami Menteş ile birlikte Size Yalan Söylediler: Çetin Doğan’ın Gözünden 28 Şubat adlı kitabın yazarıdır. 2023 yılında Barış Pehlivan ile birlikte SSSüleyman Soylu adlı kitabı yayımlamıştır.

Barış Terkoğlu haberleri

Barış Terkoğlu, Barış Terkoğlu biyografisi, Barış Terkoğlu hayatı, Barış Terkoğlu özgeçmişi, Barış Terkoğlu hakkında, Barış Terkoğlu doğum yeri
Barış Terkoğlu fotoğraf, Barış Terkoğlu video, Barış Terkoğlu resim, Barış Terkoğlu kimdir?, Barış Terkoğlu kaç yaşında?, Barış Terkoğlu nereli,
Barış Terkoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!