Bedia Akartürk Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Şubat.1941
Bedia Akartürk kaç yaşında: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Şarkıcı
Bedia Akartürk doğum yeri: Ödemiş, İzmir

Bedia Akartürk Kimdir?

4 Şubat 1941’de Emine ve Mehmet Akartürk çiftinin çocukları olarak İzmir Ödemiş’te doğan Bedia Akartürk, müzikal kariyerine yerel bir topluluk olan Ödemiş Musiki Cemiyeti’nde başlamıştır. İlerleyen yıllarında ise İzmir Radyosu’nda görev alarak tecrübe edinmiştir. 9 yıllık İzmir Radyosu deneyiminin sonunda Ankara Radyosu’na geçen Akartürk, emekli olana kadar burada çalışmış ve “ Yumurtanın Kulpu Yok “ adlı türküsüyle Anadolu genelinde tanınmıştır.

Kişisel kariyerinde çeşitli plak ve albümler çıkaran Akartürk, İzmir Radyosu’ndayken ilk taş plağını çıkartmıştır. Müzikal repertuarı, birçok LP, 45’lik, longplay ve kaset çalışmalarını da içermektedir. Verdiği etkileyici konserlerle adından söz ettiren Akartürk hala aktif olarak albüm çalışmalarını sürdürmekte ve konserler vermektedir.

1960 yılında Atilla Seller ile evlenmiş, 2007’de eşini kaybeden Bedia Akartürk’ün Nihan (Seller) Yıldız adında bir kızı bulunmaktadır.

10 yıl boyunca İzmir Fuarı’nda aktif olarak çalışmasıyla bir altın taç, çeşitli türküler ile 2 altın plak ve 1 altın bağlama ödülüne layık görülen sanatçı, ayrıca Konya Bülbülü-1 albümü ile altın kaşık ve platin cd kazanmıştır. Gazete ve televizyon anketlerinde sıklıkla kazandığı birincilik ödülleri ve diğer sayısız plaketleri de bulunmaktadır.

2008 yılında ise doğduğu ve müzik kariyerine başladığı yer olan İzmir-Ödemiş’te adını taşıyan bir sanat müzesi açılmıştır. Müzede sanatçının albüm çalışmaları, gazete haberleri,ikonik kostümleri, ödülleri ve kendine ait 26 yöresel bebek sergisi yer almaktadır.

Aktif sanat kariyerine ek olarak Bedia Akartürk’ün 7 sinema filminde rol aldığı ve önemli albüm ve televizyon projelerinde başarılı işlere imza attığı bilinmektedir.

Bedia Akartürk’ün hem özel hem sanat yaşamını anlatan “Turnanın Türküsü: Bedia Akartürk” adlı bir biyografi kitabı, Tolgahan Vurgun tarafından 2020 yılında yayınlanmıştır.

Bedia Akartürk haberleri

Bedia Akartürk, Bedia Akartürk biyografisi, Bedia Akartürk hayatı, Bedia Akartürk özgeçmişi, Bedia Akartürk hakkında, Bedia Akartürk doğum yeri
Bedia Akartürk fotoğraf, Bedia Akartürk video, Bedia Akartürk resim, Bedia Akartürk kimdir?, Bedia Akartürk kaç yaşında?, Bedia Akartürk nereli,
Bedia Akartürk memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!