Bedri Baykam Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1957
Bedri Baykam kaç yaşında: 66
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Ressam, Yazar
Bedri Baykam doğum yeri: Ankara

Bedri Baykam Kimdir?

Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikindi çocuğu olan Bedri Baykam, 1957 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Fransız Lisesi’nde eğitim aldı ve 1975’te Paris’e taşındı. Burada Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi eğitimi aldı ve 1980 yılında master derecesiyle mezun oldu. Paris’teki L’Actorat adlı okulda aktörlük eğitimi de alarak yeteneklerini genişletti.

1970’lerde Türkiye Tenis Şampiyonaları’nda önemli başarılar elde ederek tanınan Baykam, 1980’de Amerika’ya taşındı ve California College of Arts and Crafts’ta resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika’da yaşayan Baykam, bu süre zarfında San Francisco, New York, İstanbul ve Paris’te birçok sanat sergisi düzenledi.

1987’de İstanbul’a atölyesini taşıyan Baykam, bugüne kadar birçok kişisel sergi açtı, film ve video prodüksiyonları yaptı ve sinema filmlerinde rol aldı. Yazar olarak da 23 kitabı bulunan Baykam, aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin aktif üyesi. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin kurucularından olan Baykam, bu kuruluşun Türkiye ulusal komitesi başkanı olarak görev yapıyor.

1995 yılında CHP kurultayında CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu görevi üç yıl boyunca sürdürdü. Ayrıca Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı ve Prima TV’de “Dönemin Rengi” gibi kültür tartışma programlarını hazırlayıp sundu.

1999 yılında, 40 yıllık sanat kariyerini anlatan retrospektif bir sergisi İstanbul’daki AKM’de açıldı.

1998’de İstanbul merkezli Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketinin ve 2006’da İstanbul Taksim’de açılan Piramid Sanat’ın kurucu ortağıdır.

1997’de gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi ve 1999’da Suphi adını verdikleri bir oğulları oldu.

Baykam’ın yazdığı bazı kitaplar arasında “Boyanın Beyni” (1990), “27 Mayıs İlk Aşkımızdı” (1994) ve “Ödünsüz Laik Türkiye” (1995) bulunmaktadır.

Bedri Baykam haberleri

Bedri Baykam, Bedri Baykam biyografisi, Bedri Baykam hayatı, Bedri Baykam özgeçmişi, Bedri Baykam hakkında, Bedri Baykam doğum yeri
Bedri Baykam fotoğraf, Bedri Baykam video, Bedri Baykam resim, Bedri Baykam kimdir?, Bedri Baykam kaç yaşında?, Bedri Baykam nereli,
Bedri Baykam memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!