Behçet Necatigil Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Nisan.1916

Ölüm tarihi
Behçet Necatigil kaç yaşında öldü: 63
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Şair, Yazar
Behçet Necatigil doğum yeri: Fatih, İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Behçet Necatigil Kimdir?

Önde gelen Türk yazarları ve şairleri arasında yer alan Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916’da İstanbul, Fatih’te doğdu. Çocuk yaşta annesini kaybeden Necatigil, bir süreliğine anneannesinin yanında yaşadı. Daha sonra babası ile Beşiktaş’ta yaşamaya başladı ve burada ilkokul öğrenimine başladı.

Babasının işi sebebiyle Kastamonu’ya taşındılar ve Kastamonu Lisesi’nde ortaöğrenimini gerçekleştirdi. Ancak baş gösteren bir hastalık nedeniyle öğrenimini durdurmak zorunda kaldı. İstanbul’a dönüşün ardından sağlığına kavuşan Necatigil, öğrenimine Kabataş Lisesi’nde devam etti ve buradan birincilikle mezun oldu.

Necatigil’in edebiyata olan ilgisi ortaokul yıllarında başladı ve Zeki Ömer Defne isimli edebiyat öğretmeninin desteği ile şair olmayı hedefledi. İlk şiiri Varlık Dergisi’nde yayımlandı ve bu tarihten itibaren edebiyat dünyasının bir parçası oldu.

1940 yılında üniversiteden birincilikle mezun olan Necatigil, öğretmenlik kariyerine Kars Lisesi’nde başladı. İlerleyen dönemlerde çeşitli liselerde ve İstanbul Eğitim Fakültesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Aynı zamanda yazdığı şiirlerde ev, aile, çevre, aşk, hastalık, yalnızlık ve ölüm gibi temaları işledi.

1949’da Huriye Korkut ile evlendi ve bu evlilikten iki kızı oldu. Kariyerinde çeşitli ödüller kazandı ve 1972’ye kadar çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Emeklilik dönemini evinde çalışarak geçiren Necatigil, 1979’da hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra ailesi tarafından adına kurulan şiir ödülü 1980’den beri verilmektedir. Ayrıca, Kabataş Erkek Lisesi’nde kendi adına bir derslik açılmış ve yaşadığı sokak belediye tarafından adının “Behçet Necatigil Sokağı” olarak değiştirilmiştir. 2005’te ise, Şehr-i İstanbul Derneği’nin düzenlediği bir törenle yaşadığı apartmanın girişine bir plaket yerleştirilmiştir.

Behçet Necatigil haberleri

Behçet Necatigil, Behçet Necatigil biyografisi, Behçet Necatigil hayatı, Behçet Necatigil özgeçmişi, Behçet Necatigil hakkında, Behçet Necatigil doğum yeri
Behçet Necatigil fotoğraf, Behçet Necatigil video, Behçet Necatigil resim, Behçet Necatigil kimdir?, Behçet Necatigil kaç yaşında?, Behçet Necatigil nereli,
Behçet Necatigil memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!