Behzat Gerçeker Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Temmuz.1963
Behzat Gerçeker kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen
Behzat Gerçeker doğum yeri: Ankara

Behzat Gerçeker Kimdir?

Enbe Orkestrası’nın Şefi ve Orkestra Sanatçısı olan Behzat Gerçeker, 22 Temmuz 1963’te Ankara’da dünyaya geldi. Arkeoloji müzesinde çalışan bir babanın çocuğu olan Behzat Gerçeker, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda başladı ve 1987 yılında Piyano ve Nefesli Sazlar Bölümü’nden mezun oldu. Konservatuar eğitimini İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda tamamladığı yüksek lisans eğitimiyle devam etti. Bu süreçte, Kayahan ve Nilüfer’in orkestra şefliğini yaparken Maksim gazinosunda çalışmıştır.

Müzisyenliği İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra Sanatçısı olarak sürdüren Behzat Gerçeker, daha sonra Paris’e yerleşmiştir. Burada, Bastil Operası’nda trompet çalarak modern müzik üzerine çalışmalar yaptı ve Terry Canss ile birlikte iki yıl profesyonel olarak çalıştı. Ayrıca Macaristan’da bir yıl boyunca Macar etnik müzikleri üzerine araştırmalar yaptı.

21 yaşında Onno Tunç ile tanıştıktan sonra Sezen Aksu ile birlikte çalışma fırsatı bulan Gerçeker, Caz müzisyeni Ahmet Muvaffak Falay tarafından Otena Orkestrası’na davet edilmiştir ve bu talep üzerine Marmaris’e taşınmıştır. Burada iki yıl boyunca piyano çalarak deneyimlerini artırdı.

Köklü bir müzik geçmişi olan Gerçeker, 1993’te Engin Titiz ile birlikte Enbe Orkestrası’nı kurdu. Bu orkestrada yer alan müzisyenler arasında Türkiye ve dünya genelinden önemli isimler bulunmaktadır. Behzat Gerçeker, Enbe Orkestrası’nın şefi olarak, yurt içi ve yurt dışında birçok konser vermiştir. Nükhet Duru, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Leman Sam, Kayahan ve Nilüfer gibi ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla çalıştı.

Orkestrasıyla dünya çapında ünlü isimlerle sahne alıp çeşitli konserler gerçekleştiren Enbe Orkestrası’nın birçok farklı müzik türüne yer verdiği geniş bir repertuara sahip olduğunu da belirtmekte fayda var.

Behzat Gerçeker, besteci kimliğiyle de tanınıyor. Beyaz Show’un, sayısal lotonun ve Opel Insignia Almanya kampanyası gibi projelerin müziklerine imzasını attı.

Behzat Gerçeker’in özel hayatına baktığımızda, sınıf arkadaşı olan Birgül Gerçeker ile evli olduğunu ve iki çocuk babası olduğunu görüyoruz. Sporla da ilgilenen Behzat Gerçeker, 1996 yılında tenis oynamaya başladı ve bu spor dalında birçok başarıya imza attı.

2009 yılında Enbe Orkestrası ile altın plak kazanan Gerçeker, 2014’te “Enbeyaz Geceler” isimli bir müzik programına ev sahipliği yaptı. Bu program, 2020 yılında tekrar yayınlandı.

2016 yılında Zeki Müren’in anısına düzenlenen bir konserde piyano çalma fırsatı bulan Gerçeker, “İşte Benim Zeki Müren” isimli albüme de katkıda bulundu. Bu müzisyenin diskografisine baktığımızda ise “Düşler” (2006), “Martılar” (2009) ve “Pop Mix” (2014) gibi albümleri görmekteyiz.

Behzat Gerçeker haberleri

Behzat Gerçeker, Behzat Gerçeker biyografisi, Behzat Gerçeker hayatı, Behzat Gerçeker özgeçmişi, Behzat Gerçeker hakkında, Behzat Gerçeker doğum yeri
Behzat Gerçeker fotoğraf, Behzat Gerçeker video, Behzat Gerçeker resim, Behzat Gerçeker kimdir?, Behzat Gerçeker kaç yaşında?, Behzat Gerçeker nereli,
Behzat Gerçeker memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!