Bela Tarr Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Temmuz.1955
Bela Tarr kaç yaşında: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yönetmen
Bela Tarr doğum yeri: Pécs, Macaristan

Bela Tarr Kimdir?

21 Temmuz 1955’te Macaristan’ın Pécs kentinde dünyaya gelen Bela Tarr, herkes tarafından Macar sinemasının en iyi yönetmeni olarak kabul edilir. Sinema ile erken yaşta tanışan ve 10 yaşında ilk oyunculuk deneyimini kazanan Tarr, genç yaşta amatör film çekmeye başlamıştır. Tarr’ın sinema ile olan bu aşkı, babası ve annesinin de tiyatro ve sinema alanında çalışmalarını sürdürmesinden kaynaklanıyordu.

Tarr, ilk amatör filmleri ile dikkat çekecek derecede yetenekli olduğunu herkese kanıtlamıştı ve genellikle fakirlere veya işçilere odaklanan belgesel formatında filmler çekmiştir. Filmlerinde, korku, yolsuzluk, insanlık dışı davranışlar ve kuşaklar arası anlaşmazlıklar gibi temalar yer alıyordu.

22 yaşında çektiği ilk uzun metrajlı filmi Családi tűzfészek, altı günde tamamlanmıştır. Filmde sadece dost olma amacıyla yer alan ve profesyonel aktörlerden oluşmayan bir oyuncu kadrosu vardı. Filmin başarısının ardından, Tarr, sinema tarzını sürdürmüş ve Szabadgyalog ve Panelkapcsolat adındaki iki filmi çekmiştir.

Shakespeare uyarlaması bir diğer eseri Macbeth ise sadece iki sahneden oluşmaktadır. Birinci sahne 5 dakika, ikinci sahne ise 67 dakika sürmektedir.

Tarr, sonraki filmlerinin senaryosunu Macar yazar László Krasznahorkai ile birlikte yazmıştır. 1994 yılı yapımı Şeytan Tangosu adlı filmi, Tarr’ın kariyerinin zirvesi olarak kabul edilir ve bu 7,5 saatlik film, hiç kesintisiz izlenmesi önerilir.

Hayatını Ágnes Hranitzky ile paylaşan Tarr, 2011 yılında yayınladığı “Torino Atı” filminin ardından sinema dünyasına veda etmiştir.

2017 yılında Uluslararası İstanbul Boğaziçi Film Festivali’nde onur konuğu olan Tarr’a, 2018’de düzenlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Onur Ödülü verilmiştir.

Bela Tarr’ın ödüllü filmlerinin yanı sıra, birçok başarılı yapımda hem yönetmen hem de senarist olarak yer almasının yanı sıra, birçok kısa film de çekmiştir.

Bela Tarr haberleri

Bela Tarr, Bela Tarr biyografisi, Bela Tarr hayatı, Bela Tarr özgeçmişi, Bela Tarr hakkında, Bela Tarr doğum yeri
Bela Tarr fotoğraf, Bela Tarr video, Bela Tarr resim, Bela Tarr kimdir?, Bela Tarr kaç yaşında?, Bela Tarr nereli,
Bela Tarr memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!