Benjamin Franklin Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Ocak.1706

Ölüm tarihi
Benjamin Franklin kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar, Politikacı, Diplomat, Kaşif, Siyasetçi, Fizikçi
Benjamin Franklin doğum yeri: Boston, Amerika
Ölüm yeri: Philadelphia, Amerika

Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin, bir Amerikan devlet adamı, diplomat, yazar, bilim insanı ve kaşifdir. Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırlayan iki kişiyle birlikte, Thomas Jefferson ve John Adams, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunda kritik bir rol oynamıştır. Aynı zamanda paratoner’ın mucidi ve saat uygulamasını başlatan kişi olarak bilinir. Birçok biyografisinde “Benjamin Franklin her şeye sahip bir insan, yalnızca şair değil” şeklinde nitelendirilmiştir.

Franklin, 17 Ocak 1706’da on yedi çocuklu bir ailenin içinde Amerika’da doğmuştur. Ailesi, hem annesinin hem de babasının önceki evliliklerinden çocukları dikkate alındığında, oldukça kalabalıktı. Babası Josiah Franklin sabun ve mum üreticiliği yapmaktaydı ve Benjamin onun on beşinci, annesi Abiah Franklin’in ise sekizinci çocuğuydu. Bebekliğinden itibaren yüzme yeteneğine sahip olan ve yüzücü olarak nam salan bir kişiydi.

10 yaşında okulu tamamladığında, bir bıçak ustasıyla çırak olarak çalışmaya başladı. Ancak, bıçakçılığın kendi için doğru meslek olmadığını anladı ve 12 yaşında basımevi yöneten liberal gazeteci ağabeyi William Franklin’ın yanında işe başladı. 16 yaşında, bir kadının kişisel mektuplarından oluşan ilk yazı dizisini yayımladı ve “Silence Dogood” adını verdi.

Franklin, hızlı düşünme yeteneği ve fiziksel dayanıklılığı sayesinde yayıncılık işinde başarının doruklarına ulaştı ve ülkenin en etkili yayıncılarından biri oldu. Ancak ağabeyiyle yaşadığı profesyonel anlaşmazlıklar nedeniyle işinden feragat etti ve Boston’u terk etme kararı aldı.

İlk olarak New York’a yerleşmeyi planlamasına rağmen, kentin basımevi için ihtiyaç duymaması sebebiyle; Philadelphia’ya taşındı. Şehre ilk ayak bastığı gün Deborah Read adında bir kadınla tanıştı ve ona aşık oldu. 1729’da yayın ortağıyla birlikte “Pennsylvania Gazete”yi satın aldı, bu gazete onun yönetimi altında en popüler gazetelerden biri haline geldi. Franklin, 1730’da Read’le evlenmiş ve popülerliğini ve tıpkı kaptan arkadaşı John Paul Jones adını taşıyan savaş gemisi “Poor Richard’a” atfeden almanak ‘Poor Richard: An Almanack’ı yayımlamıştır.

Franklin, 1731’de ilk oğlu William’ı ve 1732’de diğer oğlu Francis’ı dünyaya getirdi. Ancak 1736’da oğlu Francis hayatını kaybetti. Bu dönemde Philadelphia meclis başkan yardımcısı oldu ve politik hayata başladı.

Franklin, 1743’te kızı Sarah’ı dünyaya getirdi ve aynı yıl stormların hareketleri üzerine bir çalışma yaptı. 1744’te tasarımını kendisi yaptığı ve “Pennsylvania Şöminesi” olarak adlandırdığı bir soba halka sundu. Bu soba oldukça popüler oldu ve sonradan tasarımı geliştirilerek “Franklin Sobası” olarak anılan modelin ilk versiyonu oldu.

Franklin, 1748’de yayıncılık kariyerini sonlandırdı ve iki yıl sonra Pennsylvania Meclisi’ne seçildi. Aynı yıl İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi ve posta hizmetinde bir dizi düzenlemeye girişti.

Franklin’in en önemli buluşu olan paratoner, 1752’de bir deney sırasında keşfedildi. Deney sırasında iki yardımcısını elektrik çarpması sonucu kaybetti. Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlatmıştır.

Franklin, Kuzey Amerika Sömürgeler İsyanı’nın başladığı 1757’de, sömürgelerin şikayetlerini Londra’ya taşıma görevine seçildi. Sonraki yıllarda Amerikan Kongresi’nden milletvekili olarak seçildi ve 1776’da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırladı.

1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini yaptı ve 1785’te Amerika’ya geri döndü.

Benjamin Franklin, 17 Nisan 1790’da 84 yaşında hayatını kaybetti. Bugün 100 dolarlık banknot üzerinde resmi bulunmaktadır.

Benjamin Franklin haberleri

Benjamin Franklin, Benjamin Franklin biyografisi, Benjamin Franklin hayatı, Benjamin Franklin özgeçmişi, Benjamin Franklin hakkında, Benjamin Franklin doğum yeri
Benjamin Franklin fotoğraf, Benjamin Franklin video, Benjamin Franklin resim, Benjamin Franklin kimdir?, Benjamin Franklin kaç yaşında?, Benjamin Franklin nereli,
Benjamin Franklin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!