Berkun Oya Biyografisi

Doğum tarihi: 03.Mart.1977
Berkun Oya kaç yaşında: 46
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar, Yönetmen
Berkun Oya doğum yeri: Bursa

Berkun Oya Kimdir?

3 Mart 1977’de Bursa’da dünyaya gelen Berkun Oya, Çerkes kökenlidir. Kariyerine Özel Koç Lisesi’nden mezun olduğu halkayla başladı ve daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Ali Atay ile birlikte 1999 yılında Berkun Oya, İstanbul’da Krek Tiyatro Topluluğunu hayata geçirdi. 2003 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun isteği üzerine, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Yaban” isimli romanını sahneye taşıdı.

Berkun Oya’nın yazıp yönettiği ‘Güzel Şeyler Bizim Tarafta’ isimli oyunu, 2010 yılında Uluslararası Kraliyet Tiyatrosu’nda yayınlandı ve 2011 yılında Heidelberg Stückemarkt Tiyatro Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.

Oya, bir dizi televizyon projesinde de yer aldı. Defakto adlı programı CNN Türk’te hazırlayıp sundu. 2004 yılında senaryosunu Nuran Devres’in yazdığı “Sahra” dizisinde Arzum Onan, Okan Şenozan, Neslihan Yeldan, Serhat Tutumluer, Mazlum Kiper, Semih Sergen, Jeyan Mahfi Tözüm, Ahmet Mümtaz Taylan, Bülent Emrah Parlak ve daha birçok yetenekli isimle beraber rol aldı.

2015 yılında müzik grupu 123’ün solisti Dilara Sakpınar ile evlendi. Son olarak, 2021 yılında, Berkun Oya ve Taylan Biraderler’in senaryosunu yazdığı, Taylan Biraderler tarafından yönetilen, başrolünde Engin Günaydın’ın yer aldığı ‘Azizler’ adlı filmde rol aldı.

Berkun Oya, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve çeşitli tiyatro eserleri yazdı. Ödüller arasında 2013 – 1. Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri, 2011 – Heidelberg Stückemarkt, 2008 – Strasbourg International Film Festival ve birçok İsmet Küntay Tiyatro Ödülü bulunmaktadır. Eserleri arasında ise “Bayrak”, “Babamın Cesetleri”, “Güzel Şeyler Bizim Tarafta”, “Hoop Gitti Kafa”, “Bomba”, “Yangın Duası” ve daha pek çok oyun bulunmaktadır. Berkun Oya’nın film ve dizi projeleri arasında ise “Masum”, “Azizler”, “İyi Seneler – Londra” ve “Havada Bulut” gibi yapımlar bulunmaktadır.

Berkun Oya haberleri

Berkun Oya, Berkun Oya biyografisi, Berkun Oya hayatı, Berkun Oya özgeçmişi, Berkun Oya hakkında, Berkun Oya doğum yeri
Berkun Oya fotoğraf, Berkun Oya video, Berkun Oya resim, Berkun Oya kimdir?, Berkun Oya kaç yaşında?, Berkun Oya nereli,
Berkun Oya memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!