Bernard Lewis Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Mayıs.1916

Ölüm tarihi
Bernard Lewis kaç yaşında öldü: 102
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar, Tarihçi
Bernard Lewis doğum yeri: Stoke Newington, Londra, Birleşik Krallık
Ölüm yeri: Voorhees Township, New Jersey, ABD

Bernard Lewis Kimdir?

İngiltere’de doğup Amerika’da yaşayan tarihçi Bernard Lewis, İslam tarihi ve Batı-İslam ilişkileri konusundaki uzmanlığı ile tanınmıştır. 102 yaşında vefat etmiştir. Özellikle 20. yüzyılda, Ortadoğu tarihi üzerine söz söyleyen en etkili isimlerden biri olmuştur. Tarih disiplini dışında, sosyal bilimlerin birçok farklı alanında da hala kullanılan birçok çalışma yapmış ve diğer araştırmacılara ışık tutmuştur.

Bernard Lewis, 31 Mayıs 1916’da Londra’da, Stoke Newington’da, Harry Lewis ve Jane Levy Lewis adındaki Yahudi bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Genç bir yaşta dilleri araştırmaya merak salan Lewis, 1936 yılında Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak günümüzde Afrika ve Ortadoğu Çalışmaları Okulu (SOAS) adıyla anılan okuldan mezun oldu. Üç yıl sonra da doktorasını İslam Tarihi üzerine yaptı. Ek olarak hukuk eğitimi de alan Lewis, SOAS’da İslam Tarihi dersleri vermeye başladı.

2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle, Lewis İngiltere Kraliyet Ordusu’nda görev aldı. Savaş sonrası SOAS’ya dönüş yapan Lewis, 25 yıl boyunca bu okulda öğretim üyesi oldu. Lewis, 1949’da 33 yaşında Yakın ve Orta Doğu Tarihi başkanı olarak atandı ve 1963’te İngiliz Akademisi’ne kabul edildi.

1974’ün gelmesiyle birlikte, Lewis ABD’nin New Jersey eyaletindeki Princeton Üniversitesi’nde ve Princeton’ın İleri Çalışmalar Enstitüsü’nde ders vermeye başladı. Lewis için verimli akademik sürecinin başladığı dönem bu dönemdi. 8 yıl sonra 1982’de ABD vatandaşı oldu ve araştırmaları Ortaçağ İslam dünyası, modern Ortadoğu ve Osmanlı İmparatorluğu üzerine oldu.

Princeton’da 12 yıl çalıştıktan sonra, 1986’da emekli oldu ancak öğretime devam etti. New York eyaletinin Ithaca kentindeki Cornell Üniversitesi’nde 1990’a kadar dersler verdi.

Bernard Lewis’in Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilere karşı planlı bir soykırım yapılmadığı görüşü nedeniyle birçok eleştiri aldı ve dört davaya konu oldu. Bu davaların ardından, Lewis ayrıca bir soykırım inkârcısı olarak anılmaya başladı.

Eserlerinde sıkça yer verdiği İsrail-Türkiye işbirliği fikrinin, Türkiye’nin Batı’ya yakınlaşma çabaları ve Bernard Lewis Türkiye Çalışmaları Enstitüsü tarafından ödüllendirilmiştir.

Ruth Hélène Oppenhejm ile 1947 yılında evlenen ve iki çocuk sahibi olan Lewis, 1974’te ayrılmıştır. Bernard Lewis’in 102 yaşında öldüğü 19 Mayıs 2018 tarihinde New Jersey, Voorhees Township’da oldu ve Tel Aviv, İsrail’deki Trumpeldor Mezarlığı’na gömüldü. Tarihçinin birçok kitabı Türkçeye çevrilmiştir.

Bernard Lewis haberleri

Bernard Lewis, Bernard Lewis biyografisi, Bernard Lewis hayatı, Bernard Lewis özgeçmişi, Bernard Lewis hakkında, Bernard Lewis doğum yeri
Bernard Lewis fotoğraf, Bernard Lewis video, Bernard Lewis resim, Bernard Lewis kimdir?, Bernard Lewis kaç yaşında?, Bernard Lewis nereli,
Bernard Lewis memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!