Bertuğ Cemil Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Ekim.1974
Bertuğ Cemil kaç yaşında: 49
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı, Pop Şarkıcısı,
Bertuğ Cemil doğum yeri: Bursa

Bertuğ Cemil Kimdir?

Bursa’da 7 Ekim 1974 tarihinde dünyaya gelen Bertuğ Cemil, orijinal ismi Cemil Bertuğ Sağınç olan ve müzikte tutkulu bir kariyere sahip olan bir müzisyendir. 1985’te İstanbul Erkek Lisesi’ne kabul edildi ve 1992’ye kadar eğitimine devam ederek bu okuldan mezun oldu. Beş yıllık bir süre zarfında gitar ve klavye dersleri aldı ve lisede çeşitli müzik grupları oluşturdu, özellikle blues müziğine ilgisi vardı. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nun Gazetecilik bölümünden mezun oldu.

Müzik yolculuğunda ilk adımlarını beste yazarak atan Bertuğ Cemil, 1992’den itibaren bu konuda aktif oldu. Daha sonra Bodrum’a giderek sokak müzisyenliği yapmış ve barlarda çeşitli performanslar sergilemiştir.

Müzikal kariyerine Engin Yörükoğlu’nun yönetimindeki Jazz Stop’ta başlayan Bertuğ Cemil, on dört yıl boyunca Direnen Mızıkacılar, Funk Doctors ve kendi oluşturduğu Sustain, Kaos gibi farklı gruplarla birçok sahne deneyimine sahip oldu.

Bertuğ Cemil, 2006 yılında TMC müzik şirketi ile anlaşarak ilk albümü “Duygusal Tuzaklar”ı piyasaya sundu. Bu albümü takiben Ben Hiç Sevemem, Kaygı ve Yağmur adlı şarkılara klip çekti.

Genç yaşlardan itibaren müzik, literatür, tiyatro ve halk oyunlarına büyük ilgi duyan Bertuğ Cemil, 1985’te klavye çalmaya başladı ve 1990’da gitar çalmaya başladı. Bir hobi olarak başlayan müzik, zamanla yaşamının merkezine oturdu. Şiire olan ilgisi, müzik çalışmalarında da kendisini göstererek ona şarkı yazmayı da öğretti. İlk bestesi “Kaygı”yı gitar çalmaya başladığı yıl yazdı.

İlk olarak lise yıllarında İstanbul ve Bursa’da çeşitli okul konserlerine Katıldı. 1992’de gazetecilik okurken Cengiz Köroğlu ile tanışma fırsatı buldu. Bu tanışıklık, Moğollar’ın Engin Yörükoğlu’nun yönettiği Jazz Stop’ta profesyonel müzik hayatına başlaması için bir fırsat oldu. Bu dönemden itibaren on dört yıl boyunca birçok bar performansı sergiledi. Sustain ve Kaos adlı kendi kurduğu gruplarla geniş bir cover repertuarı ele alarak sevdiği şarkıları sergiledi ve birçok değerli müzisyenle tanışma ve jam session yapma şansı buldu.

Ancak tüm bu zaman zarfında kendi bestelerini sergileme ve bir albüm çıkarma hayali hiçbir zaman yitirmeden şarkılarının çalınmasına ve kayıtlar yapılmasına devam etti. Önder Focan’dan müzik dersleri alarak müzisyenliğini genişleten Bertuğ Cemil, daha sonra Nazan Öncel ile birlikte çalıştı. Nazan Öncel’in 1999 yapımı “Demir Leblebi” albümünün gitar sololarını kaydetti.

2000 yılında askerden döndükten sonra, 2002’de demo kaydı sırasında aynı stüdyoda Kıraç’la tanıştığı bir dönüm noktası oldu. Kıraç’ın tavsiyesi ile TMC ailesine katılan Bertuğ, Şubat 2006’da Cengiz Köroğlu ile birlikte stüdyoya girdi ve ilk albümü “Duygusal Tuzaklar”ı tamamladı. Albüm Ekim 2006’da piyasaya sürüldü.

İkinci solo albümü olan “Geldim, Gördüm, Sevdim” Şubat 2011’de İrem Records etiketi ile yayımlandı. Eylül 2015’te Kurtalan Ekspres’in vokalistliğini yapan Bertuğ Cemil, Haziran 2016’da solo kariyerine devam etmek için Kurtalan Ekspres ile yollarını ayırdı.

Bertuğ Cemil, 2017’nin Ağustos ayından itibaren müzik çalışmalarını Londra’da sürdürmüş olup, blues, funk, soul, rock, Türk rock ve akustik müzik gibi çeşitli türlerde çalışmaktadır.

Albüm listesi:

– 2006: Duygusal Tuzaklar
– 2008: Yandım, Yandım, Yandım (feat. Nilgül) (Single)
– 2011: Geldim, Gördüm, Sevdim
– 2013: Korel’in Rüyası
– 2014: Issız
– 2014: Yol Uzun (Single)
– 2018: Kurtar Beni (feat. Serhat Kıvrım) (Single)
– 2021: Karanlık Sevda (Single)
– 2021: Çemberimde Gül Oya (Kıraç ve Su Soley ile) (Single)
– 2021: Zor Dünya (Single)

Bertuğ Cemil haberleri

Bertuğ Cemil, Bertuğ Cemil biyografisi, Bertuğ Cemil hayatı, Bertuğ Cemil özgeçmişi, Bertuğ Cemil hakkında, Bertuğ Cemil doğum yeri
Bertuğ Cemil fotoğraf, Bertuğ Cemil video, Bertuğ Cemil resim, Bertuğ Cemil kimdir?, Bertuğ Cemil kaç yaşında?, Bertuğ Cemil nereli,
Bertuğ Cemil memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!