Bilgesu Erenus Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1943
Bilgesu Erenus kaç yaşında: 80
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Senarist, Müzisyen
Bilgesu Erenus doğum yeri: Gölpazarı, Bilecik

Bilgesu Erenus Kimdir?

1943 yılında Bilecik Gölpazarı’nda, babasının kaymakam olduğu bir dönemde dünyaya gelen Bilgesu Erenus, lise eğitiminden sonra hukuk ve konservatuar eğitimi almış ancak üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde, bugünkü adıyla Halkla İlişkiler Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Metin yazarı ve prodüktör olarak 1965-1973 yıllarında TRT’de görev aldı. İlk tiyatro oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelendi ve edebiyat dünyasına adım atan Erenus, “El Kapısı” isimli oyunuyla ilk eserini 1973 yılında bu tiyatroda sergiledi.

TRT Radyo Oyunları Başarı Ödülü’ne “Evli Evine Köylü Köyüne” oyunu ile layık görülen Erenus, “Ortak”, “Nereye Payidar”, “İkili Oyun” ve “Kelaynaklar” adlı oyunları ile de tiyatro severlerin beğenisini kazandı. Milliyet-Sanat dergisinin düzenlediği Çocuk Oyunları Yarışması’nda 1979 yılında birincilik ödülünü kucakladı.

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu’nda 1977-1979 yıllarında görev yapan Erenus, 1984 yılında Kenan Evren yönetimine karşı Aydınlar Bildirgesi’ni Çankaya’ya taşıyan ekip arasında yer aldı.

Toplumsal Kurtuluş Dergisi ile de çalışan Erenus, 1987 yılında darbenin ardından ilk 1 Mayıs toplantısı düzenleyenler arasındaydı. Kürt dilinin üzerindeki yasağın aşılabileceği düşüncesiyle çeşitli etkinliklere katılan Erenus, 1995 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle halkı askerlik yapmaktan soğuttuğu gerekçesiyle iki ay hapis cezasına çarptırıldı ve Bayrampaşa Cezaevi’nde bir süre yattı.

Birçok eseri yayımlanmaya veya sahnelenmeye hak kazanamayan Erenus’un, yayınevi bulmakta zorlandığı romanları 1990’lı yıllarda okuyucularıyla buluşabildi. Ancak özellikle politik eserlerinden dolayı birçok sansüre uğrayan Erenus, oyunlarının Avrupa ve Avustralya’da çeviri ve sahnelenme olanaklarını yakaladı.

Çocuklara yönelik yazmanın büyük bir sorumluluk olduğunu düşünen Erenus, kariyeri boyunca bu alanda yalnızca üç oyun yazmıştır. Ancak çocuklar için yazdığı “Birbirine Eş Kardeş” adlı oyun, Haldun Taner’in başkanlığını yaptığı bir jüri tarafından birincilik ödülüne layık görüldü.

Bunun yanında, 1986 ve 2001 yıllarında demokratik haklarını arayan insanlara evini açan Erenus, sosyal aktiviteleri ve yazarlık faaliyetlerini iç içe sürdürmekte olduğunu belirtmiştir.

Erenus’un eserleri arasında pek çok kitap, oyun, deneme, ve film bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır: İki Antikomünist (2011), Samur Kürk / Uzayan Yolculuk (2004), Entellektüel Şiddet (1993), Devlerin Ölümü (1990, senarist), İkili Oyunlar (1989, senarist), Bir Tren Yolculuğu (1988, senarist).

Bilgesu Erenus haberleri

Bilgesu Erenus, Bilgesu Erenus biyografisi, Bilgesu Erenus hayatı, Bilgesu Erenus özgeçmişi, Bilgesu Erenus hakkında, Bilgesu Erenus doğum yeri
Bilgesu Erenus fotoğraf, Bilgesu Erenus video, Bilgesu Erenus resim, Bilgesu Erenus kimdir?, Bilgesu Erenus kaç yaşında?, Bilgesu Erenus nereli,
Bilgesu Erenus memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!