Bill Murray Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Eylül.1950
Bill Murray kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Sinema Oyuncusu, Komedyen
Bill Murray doğum yeri: Wilmette, Illinois, Amerika

Bill Murray Kimdir?

Bill Murray, Emmy ve Golden Globe ödüllü İrlandalı bir aktör ve komedyen. “Groundhog Day”, “Caddyshack”, “Ghostbusters” ve “What About Bob?” gibi ünlü komedi filmlerinin yanı sıra “Lost In Translation” ve “Broken Flowers” gibi dram filmlerinde de büyük başarılara imza attı. Oyunculuk yeteneği “Lost In Translation” ve “Broken flowers” filmlerinde olağanüstü performansıyla oskarlara aday gösterilmiştir.

21 Eylül 1950’de Amerika’da doğan oyuncunun gerçek adı William James “Bill” Murray. Edward ve Lucille Murray çiftinin altı çocuğundan beşi olan Murray, İrlanda asıllı büyük bir ailede Illinois, Wilmette’de büyümüştür.

Murray ve kardeşleri John, Joel ve Brian Doyle-Murray, okullarını Loyola Academy’de okurken harçlarını ödemek için malzemeci olarak çalışmışlardır. Ablası Nancy Murray ise Dominican Sisters’ta vaizleri organize etme görevini yürütüyordu.

Bill, Loyola Akademi’den mezun olduktan sonra Colorado, Denver’daki Regis Üniversitesi’ne kaydoldu. Ancak akademik kariyeri, uyuşturucu bulundurmak suçuyla yakalanınca son buldu. Büyük abisi Brian, onu Second City Chicago adlı doğaçlama komedi grubuna davet etti ve Bill kısa sürede başarı kazandı. Little Caesar’da pizza yaparak geçimini sağladı.

1975’te ABC kanalında yayınlanan Saturday Night Live’a prodüksiyon ekibine katıldı ve burada eğlence sektörüne adım attı. Daha sonra NBC’de yayınlanan versiyonunda sunuculuk teklifi aldı ve başarılı bir performans sergileyerek NBC’nin en popüler oyuncuları arasına girdi.

Aynı yıl Margaret Kelly ile evlendi ve Homer ve Luke adında iki erkek çocukları oldu. İlk uzun metrajlı film tecrübesi Meatballs oldu ve 80’li yıllarda Caddyshack, Stripes, Tootsie, Ghost Busters gibi filmlerde önemli roller üstlendi.

1994’te eşiyle boşanıp 1997’de Jennifer Butler ile evlenen oyuncunun bu evlilikten dört erkek çocuğu oldu. Bill ayrıca golf oynamaktan büyük zevk alıyor ve bu konuda bir kitap da yayınladı. “Cinderella Story: My Life in Golf” adlı kitabında golfe olan tutkusunu paylaştı.

Bill Murray, iki Garfield filmine sesiyle hayat verdi ve bu performansıyla Jim Davis’in beğenisini kazandı. Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın yönettiği “Lost in Translation” filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu oskarına aday olarak gösterildi.

Ödüllerinin arasında, 1977 Emmy – Başarılı komedi yazarı, Saturday Night Live; 1984 NATO yılın starı ödülü; 1998 Los Angeles Film Critics Association Ödülü – En iyi yardımcı oyuncu, Rushmore ve Wild Things filmleriyle ve 2004 BAFTA – En iyi oyuncu, Lost in Translation ödülleri bulunmaktadır.

Bill Murray haberleri

Bill Murray, Bill Murray biyografisi, Bill Murray hayatı, Bill Murray özgeçmişi, Bill Murray hakkında, Bill Murray doğum yeri
Bill Murray fotoğraf, Bill Murray video, Bill Murray resim, Bill Murray kimdir?, Bill Murray kaç yaşında?, Bill Murray nereli,
Bill Murray memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!