Bob Dylan Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Mayıs.1941
Bob Dylan kaç yaşında: 82
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Müzisyen
Bob Dylan doğum yeri: Buluth, Minnesota, ABD.

Bob Dylan Kimdir?

Bob Dylan, daha önce Robert Allen Zimmerman adıyla bilinirken, dünya çapında popülerlik kazandı. Dylan’ın popüler parçaları arasında “Blowing in the Wind”, “Tambourine Man”, “A Hard Rain’s A-Gonna Fall” ve “Don’t Think Twice, It’s All Right” yer alıyor.

24 Mayıs 1941’de Minnesota, ABD’de Abram ve Beatrice Zimmerman’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi, Osmanlı dönemlerinde Trabzon’dan Odessa’ya, daha sonra ise antisemitik hareketlerin artması üzerine ABD’ye taşınan bir ailenin parçası. Babasının yanı sıra annesinin ailesi de Litvanya’dan gelmelerine ragmen, Dylan’ın müzik yeteneği sadece 10 yaşındayken ortaya çıktı.

Hibbing Lisesi’nden mezun olmasının ardından Minnesota Üniversitesi’ne giden Dylan, daha sonra bu okulu bırakıp New York’a taşındı. Greenwich Village’deki folk kulüplerinde çıkmaya başladı ve bu dönemde Bob Dylan adını kullanmaya başladı.

1961 yılında, henüz kendi şarkı yazarlığına tam olarak güvenmediği bir dönemde, Columbia Records ile sözleşme imzaladı. İkinci albümü “The Freewheelin”`in 1963’te çıkışı Dylan’ın kariyerini belirlerken, bu albümde “Blowin’ in the Wind” ve “A Hard Rain’s A-Gonna Fall” gibi sonradan marş niteliği kazanan parçalar yer aldı.

Dylan, 1963’te Joan Baez ile yakınlaştı ve birlikte bir dizi projede yer aldılar. Fakat bu ilişki 1965 tarihinde İngiltere turnesi sırasında son buldu. Dylan’ın 1965’te rock müziğe geçiş yapıp, Paul Butterfield Blues Band eşliğinde yeni şarkılarını söylediğinde, halkın beğenisini kazanamaması ve Joan Baez’le olan ilişkisinin de zarar görmesi, Dylan’ın kariyerindeki en zorlu dönemlerden biri oldu.

Dylan, menajeri Albert Grossman’ın boşanmış olan eşi Sara Lowndes ile bir ilişki yürütmeye başladı ve 22 Kasım 1965 tarihinde Sara ile evlendi. Ancak, 1966’da neredeyse ölümüne sebep olan bir motosiklet kazası geçirdi ve bu da onun müzik kariyerine ara vermesine neden oldu.

Daha sonra Obama’nın başkanlık kampanyasını destekledi ve 2012 yılında Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi. Bugüne kadar 37 stüdyo albümü çıkaran ve 58 single yayınlayan Dylan, ayrıca sekiz kitap da yazdı.

2016 yılında, “Amerikan müziğinde yeni bir şiirsel anlatım oluşturduğu için” Nobel Edebiyat Ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandı.

Hayatında iki evlilik yaptı ve toplamda beş çocuğu var. Ayrıca birçok filmde oyuncu ve senarist olarak yer aldı.

Bob Dylan haberleri

Bob Dylan, Bob Dylan biyografisi, Bob Dylan hayatı, Bob Dylan özgeçmişi, Bob Dylan hakkında, Bob Dylan doğum yeri
Bob Dylan fotoğraf, Bob Dylan video, Bob Dylan resim, Bob Dylan kimdir?, Bob Dylan kaç yaşında?, Bob Dylan nereli,
Bob Dylan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!