Bora Uzer Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1980
Bora Uzer kaç yaşında: 43
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı
Bora Uzer doğum yeri: Ankara

Bora Uzer Kimdir?

Türkiye’de Kangroove Grubu ve İngiltere’de Jay-lal ismiyle bilinen Bora Uzer, 1980’de Ankara’da dünyaya geldi. Kendisinin asıl adı Celalettin Bora Uzer olup, bir erkek kardeşi bulunmaktadır. Büyük dedesi ise Atatürk döneminin bürokratlarından Hasan Tahsin Uzer’dir. Bora Uzer, bir dönem Türkiye’de başarılı bir sporcu olmuştur, ancak müziğe olan yoğun ilgisi nedeniyle 15 yaşında Türkiye’yi terk etmiştir. Üniversite eğitimini Hollanda’nın Rotterdam kentindeki konservatuvarında tamamlamış ve burada caz, gitar ve vokal konularında eğitim almıştır. Eğitimi bittikten sonra 1998 yılında ülkesine, İstanbul’a geri dönmüştür.

Bora Uzer, İstanbul’a döndüğünde kendine ait ev veya işi olmayıp bir arkadaşının arabasında yatmaktaydı. Bir gün arkadaşının Eylül müzik grubunun bir performansında sahneye çıkması için talep geldi. O performansında Bora Uzer’in yeteneğini fark eden Sertab Erener ve Demir Demirkan, onu bünyelerinde çalışmaya davet etti. Kendisi de durumunu kabul ettikten sonra onlarla çalışmaya başladı.

Bora Uzer, Kenan Doğulu ile tanışarak Ozan Doğulu’nun kurduğu Panic Attack grubuna katıldı. Bu grupta Aykut Gürel ve Ozan Doğulu’nun yanı sıra Işın Karaca da yer almaktaydı. Bora Uzer, Panic Attack grubunda solo gitara ve şarkıcılığa devam etti. Ardından Can Çankaya, Alp Ersönmez ve Mert Önal ile birlikte Kangroove grubunu kuran Bora Uzer, bu grupta da çalışmalarını yürüttü.

Bodrum’da Mavi Bar’da Kangroove ile performanslarına devam ederken Candan Erçetin ile tanışan Bora Uzer, Candan Erçetin’in 2001 yılında İngiltere’ye gitmesine katkıda bulundu. İngiltere’ye gittikten sonra burada Barış Pirhasan’ın kızı Emine Pirhasan ile tanışan Bora Uzer, Jay-Lal adını kullanmaya başladı.

Jay-Lal adıyla çıkış yapan Bora Uzer, İngiltere’deki ilk büyük çıkışını 2002 yılında yaptı. Bu süre boyunca İngiliz şarkıcı Beverly Knight’a İngiltere turnesinde eşlik etti. Daha sonra İngiltere ve Türkiye arasında müzik kariyerini sürdürdü. Ayrıca, Jocelyn Brown, Estelle ve Roy Ayers gibi tanınmış isimlerle sahne aldı.

Bora Uzer, 2001 yılından bu yana Londra’da yaşamaktadır. 2002 yılında Londra’da verdiği bir konser sırasında İngiliz şarkıcı Beverly Knight ile tanıştı ve onunla birlikte turneye çıktı. Dönüşünün ardından İstanbul’da solo çalışmalarına devam etti.

Bora Uzer, 2006 yılında İstanbul Parkorman’da olan bir konserde, ön grup olarak sahne alan Kangroove ile hayran kitlesi kazandı. Ayrıca James Brown, Black Eyed Peas, Skin, Cardigans gibi tanınmış isimlerle sahne paylaştı.

Bora Uzer, 2006 yılından itibaren ailesi ile birlikte İstanbul’da yaşıyor. Stuttgart’ta İlhan Erşahin’in İstanbul Sessions adlı projesinde yer alarak 8 bin kişi önünde performans sergiledi ve aynı sahnede Roy Ayers ile birlikte sahne aldı.

2018 yılında “Benim Umrumda” adlı ikinci solo albümünü çıkardı. Albümdeki tüm parçaların söz ve müziği Bora Uzer’e aittir. Kendisinin çaldığı tüm enstrümanları kendi stüdyosunda kaydetti.

Bora Uzer haberleri

Bora Uzer, Bora Uzer biyografisi, Bora Uzer hayatı, Bora Uzer özgeçmişi, Bora Uzer hakkında, Bora Uzer doğum yeri
Bora Uzer fotoğraf, Bora Uzer video, Bora Uzer resim, Bora Uzer kimdir?, Bora Uzer kaç yaşında?, Bora Uzer nereli,
Bora Uzer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!